Росіяни запускають непомітні дрони-шпигуни з камерами / Колаж УНІАН, фото t.me/serhii_flash

Минулого тижня в соцмережах з'явилися зображення нового російського винаходу - FPV-дрона, оснащеного камерою і встановленого на бамбуковій рамі. Як пише Девід Гемблінг у статті для Forbes, такий дрон може перебувати поруч із трасою і потай передавати відео кожного автомобіля, що проїжджає повз, протягом кількох тижнів.

"Зібраний з дешевих комерційних компонентів, він являє собою такий ефективний, непомітний шпигун, про який раніше мріяли американські війська", - пише аналітик.

Досвід США

США використовували необслуговувані наземні датчики в 1960-х роках, коли намагалися зупинити рух стежкою Хо Ши Міна, ключовим маршрутом постачання В'єтконгу. Датчики вловлювали послідовні сигнали, коли автомобіль проїжджав повз і зв'язувалися зі спеціально обладнаними літаками. Літак передавав дані аналітикам, які визначали місце розташування, швидкість і напрямок руху транспортних засобів і викликали авіаудари для їхнього ураження.

Відео дня

При цьому пілот не бачив ціль - літаки просто пролітали над зоною ураження, і комп'ютер літака автоматично скидав бомби над точкою, якої, за розрахунками, мала досягти ціль з її відомою швидкістю. Тож для ураження цілі доводилося скидати на кожну передбачувану координату велику кількість бомб.

Сучасні військові датчики набагато досконаліші

Нині менш ніж за 200 доларів можна придбати камеру, яка зніматиме фото та відео вдень і вночі та надсилатиме їх просто вам, зазначає експерт.

При цьому якщо для датчиків 1960-х років були потрібні ретрансляційні літаки та обчислювальні центри, то для безпілотних камер, що встановлюються на дорогах, використовується наявна телефонна інфраструктура. Можна було б заглушити всі телефонні сигнали в зоні бойових дій, але телефони є необхідним обладнанням для військ з обох сторін, і це може виявитися непрактичним, зазначає експерт.

При цьому сучасні камери стеження дають зображення, що дає змогу точно ідентифікувати і визначити місце розташування цілі. Зазвичай вони працюють на відстані до двадцяти метрів, але деякі моделі досягають радіусу шістдесяти метрів.

"У той час як батарея безпілотника працює лише кілька годин навіть у неактивному стані, камери стеження розраховані на роботу протягом декількох тижнів. Деякі з них оснащені сонячними батареями, що дають змогу працювати нескінченно довго. При цьому навіть один день інформації про пересування ворога з лишком виправдає низьку вартість операції", - зазначає експерт.

Застосування дронів-шпигунів

Як пише Гемблінг, такі дрони з камерами можна використовувати для атак на транспортні засоби за допомогою дронів FPV. Вони також можуть бути встановлені для моніторингу впливу мін, скинутих дронами, щоб знищувати знерухомлені машини і оновлювати заміновані ділянки. Вони можуть відстежувати активність на ворожих позиціях і відзначати рух військ, а також час їхньої ротації.

Їх також можна використовувати в оборонних цілях, розмістивши перед позицією, щоб виявити наближення ворожих військ.

При цьому хоча такі камери стеження можна легко виявити і видалити, але їх так само можна швидко замінити, підкреслює Гемблінг.

Нові російські дрони

Раніше в Росії представили створили новий дрон-камікадзе "КУБ-2-Е" у двох версіях. Він має оптико-електронні системи, які дають змогу вражати цілі, що рухаються. Обидві версії боєприпасу мають масу понад 10 кілограмів.

Також у РФ стверджують, що "КУБ-2-Е" можна використовувати вдень і вночі.

Вас також можуть зацікавити новини: