
У Сил оборони України, як і раніше, немає універсального засобу для боротьби з російськими КАБами, які б'ють по прифронтових містах. Таку заяву в інтерв'ю "Главкому" зробив військовий фахівець із систем РЕБ та зв'язку, голова "Центру радіотехнологій" Сергій Бескрестнов, позивний "Флеш".
"Усі великі прифронтові міста перебувають у зоні повітряного ураження БПЛА противника і від цього страждають дуже давно. До Херсона долітають абсолютно всі російські засоби - від "мавіків" до найпростіших БПЛА. До Запоріжжя також долітають FPV-дрони та ударні дрони, бо відстань від лінії зіткнення - 30 км і здебільшого її можна пролетіти над водою, де видимість і радіозв'язок досить хороші", - зазначив він.
Бескрестнов звернув увагу на те, що останнім часом збільшилася кількість атак на Сумську область і Суми, до яких від лінії фронту досить велика відстань. Росіяни застосовують не тільки дешеві БПЛА типу "Блискавка" або "Ланцети", а й новий тип безпілотників, які управляються за сигналами мобільного зв'язку.
"Днями був збитий новий тип БПЛА, якого ми ніколи раніше не бачили: ударний саморобний пристрій, який долетів аж до Сум і кружляв там над будинками. Багато з цих БПЛА є неточними: вони не вражають військові об'єкти, а спрямовані більше на терор населення. Була історія, коли такі безпілотники падали в центрі Сум і загинула людина на легковому автомобілі, який явно не був військовим об'єктом. Тобто вдасться знайти мету - добре, не вийде - вдаримо, куди зможемо", - додав він.
Щодо КАБів, як зазначив "Флеш", ситуація глобально не змінилася, хоча українські виробники, як і раніше, не здаються, намагаючись знайти "панацею" від коригованих авіабомб росіян.
"У нас досі немає панацеї, універсального засобу, щоб по них працювати. Єдиний засіб протидії ним – техніка радіоелектронної боротьби. Але час польоту КАБа дуже короткий: за ці лічені хвилини вплинути на систему супутникової навігації, якою керується авіаційна бомба, досить складно. Утім наші виробники та розробники не здаються, проводять експерименти та певні успіхи у нас є. За допомогою РЕБ ми принаймні можемо відхилити КАБ від критичних об'єктів, але він все одно впаде десь на нашій території", - пояснив військовий.
Він додав, що ніхто не застрахований від того, куди і що може впасти. Бескрестнов додав, що за допомогою РЕБ українські захисники можуть відхиляти КАБи, крилаті та певні балістичні ракети, щоб захистити об'єкти критичної інфраструктури та якісь важливі позиції.
Проте засоби радіоелектронної боротьби не знищують ракету в повітрі і не можуть змусити її полетіти у зворотному напрямку. "Флеш" наголосив, що українським захисникам потрібно діяти в напрямку попередження, якщо немає способу боротися з певним видом зброї:
"Ми били по винищувачах і успішно, але для цього потрібні спеціальні ракетні комплекси, які здатні захопити винищувач на дальній відстані і його супроводжувати, аби вразити. Але ракети, що мають головку захоплення мети, дуже дефіцитні".
За словами Бескрестнова, росіяни мають чітку схему, за якою відбувається скидання боєголовки. Вони прораховують усе до секунди, щоб на такий маневр ЗСУ не могли відреагувати наявними комплексами.
"Але ми зменшуємо кількість КАБів атаками на склади на аеродромах, де вони зберігаються", - підсумував військовий.
Чим Україна збиває російські КАБи
Як писав УНІАН, українські РЕБ зривають наведення КАБів. За даними Forbes, погрішності росіян можуть свідчити про ефективність українських засобів глушіння, які порушують зв'язок між бомбами КАБ і навігаційними супутниками.
Нещодавно головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський уперше офіційно підтвердив, що Україна збиває з курсу російські КАБи системами радіоелектронної боротьби. За його словами, ЗСУ мають достатню кількість РЕБ.
Проте, як зазначив Сирський, РФ намагається цьому протидіяти, оновлюючи свої УМКП антенами "Комета-М".