![І Україна, і Росія вдосконалили можливості РЕБ для глушіння БПЛА / колаж УНІАН, фото 22 і 92 бригади І Україна, і Росія вдосконалили можливості РЕБ для глушіння БПЛА / колаж УНІАН, фото 22 і 92 бригади](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739387313-3411.jpg?r=670813)
Дрони на оптоволокні та керовані штучним інтелектом безпілотники, які стійкі до глушіння сигналу, можуть змінити правила гри на фронті в Україні, пише Business Insider з посиланням на підрозділ безпілотних систем спеціального призначення НГУ "Тайфун".
Зазначається, що ці безпілотники поки що не набули широкого поширення, але щойно це станеться, вони повністю змінять спосіб ведення війни дронами.
Вказується, що після того, як обидві сторони вдосконалили можливості радіоелектронної боротьби (РЕБ) для глушіння БПЛА, операторам потрібен був спосіб її обійти.
"Україна вперше задокументувала використання росіянами оптоволоконних безпілотників минулої весни. Вони стали більш помітними восени... Кабель підтримує зв'язок між оператором і дроном, гарантуючи, що система не може бути заглушена. На той час було незрозуміло, чи будуть широко використовуватися волоконно-оптичні дрони як наступний етап еволюції безпілотної війни, але було ясно, що вони багатообіцяючі", - йдеться в публікації.
Керовані штучним інтелектом БПЛА назвали ще однією затребуваною, але все ще експериментальною адаптацією до систем РЕБ.
При цьому акцентується, що в "Тайфун" наразі не бачать систематичного застосування ні волоконно-оптичних дронів, ні систем, керованих ШІ.
"З волоконно-оптичними і керованими ШІ безпілотниками проблеми для передових сил будуть ще більшими. Обидві ці системи складніше знищити, ніж звичайні радіочастотні безпілотники, оскільки вони невразливі для радіоелектронної боротьби. Дрон, керований автономною системою наведення на кінцевій ділянці, після захоплення цілі буде, як і раніше, зберігати траєкторію польоту, навіть якщо його буде заглушено, що фактично робить його зброєю типу "вистрілив і забув". Волоконно-оптичні безпілотники - це менш витратне і менш технологічне рішення, що забезпечує постійне з'єднання, завдяки чому оператори можуть ігнорувати будь-які засоби радіоелектронної боротьби і продовжувати вести дрон до цілі", - наголошується в публікації.
За даними підрозділу "Тайфун", можливості знищення оптоволоконних безпілотників зараз відносно обмежені:
"Єдиний спосіб протистояти їм - це своєчасне візуальне виявлення і фізичне знищення".
Однак, як додали у виданні, такі дрони не завжди легко виявити, що означає, що у бійців може бути обмежений час для реагування.
Нагадаємо, раніше УНІАН писав, що в Україні вирує прихована битва радіоелектронної боротьби, яка значно ускладнює ведення війни з використанням дронів. Акцентувалося, що РЕБ "відіграє вирішальну роль у сучасній війні".
У спецпідрозділі "Тайфун" заявляли, що це невидима загроза, яка потребує частої адаптації:
"Оператори БПЛА постійно стикаються з невидимими щитами, через що вони раптово втрачають контроль над своїми дронами через переривання сигналів".