Зеленський вже попереджав Трампа про фактор ядерної зброї у стримуванні РФ / колаж УНІАН, фото REUTERS, president.gov.ua

Перемога Дональда Трампа на виборах в США і ймовірне скорочення американської військової допомоги змушують Україну знову замислитися про відновлення статусу ядерної держави. Про це в авторській статті для журналу Foreign Policy пише політичний аналітик Кейсі Мішель.

Він нагадав, що у жовтні Володимир Зеленський ніби-то між іншим окреслив стратегічну перспективу України – або вступити в НАТО, або отримати ядерну зброю. Хоча для західної спільноти заява українського лідера могла стати шоком, для тих, хто звертає увагу на плани Володимира Путіна, ці слова точно не були несподіванкою, вважає Мішель.

"Коли українську державність — і навіть українську ідентичність, враховуючи геноцидні зусилля Росії — поставлено ​​на карту, будь-яка нація, зрозуміло, шукатиме будь-який доступний варіант для виживання", – наголошує аналітик.

Відео дня

Мішель нагадав, що після розпаду СРСР Захід і особливо США активно тиснули на Україну, змушуючи її позбутися ядерного арсеналу, що дістався Києву у спадок від СРСР. При цьому "явний жах і чіткі застереження офіційних осіб в Україні" тоді були проігноровані. 

"Поки Сполучені Штати тиснули на Україну, щоб вона відмовилася від ядерної зброї, російські військові все ще підтримували проросійських сепаратистів у Молдові та вже запустили програму збройного втручання в північну Грузію", – нагадує експерт.

Аналітик визнав, що серед багатьох українців сьогодні поширена думка, що відмова від ядерного арсеналу була помилкою історичного масштабу. Зрештою, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну навіть сам Білл Клінтон висловив жаль через те, що він, як президент США, свого часу доклав зусиль, аби роззброїти Україну. 

"Це повертає нас до переобрання Трампа та нещодавніх коментарів Зеленського. (...) Це не станеться миттєво, але якщо НАТО продовжуватиме закривати двері для членства України — і для ядерної парасольки США — тоді ядерний Київ буде єдиним логічним результатом, який залишиться", – резюмує Кейсі Мішель.

Заява Зеленського про ядерну зброю

Як писав УНІАН, в середині жовтня президент Володимир Зеленський на пресконференції зізнався, що у вересні попереджав Дональда Трампа про складний вибір, перед яким стоїть Україна з огляду на російську загрозу.

"В розмові з Дональдом Трампом я йому сказав: у нас виходить так – або у України буде ядерна зброя, і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь Альянс. Окрім НАТО на сьогодні ми не знаємо дієві альянси. Країни НАТО сьогодні не у війні. Країни НАТО не воюють. В країнах НАТО люди всі живі... І тому ми й обираємо НАТО, а не ядерну зброю. Ми обираємо НАТО. І я вважаю, що мене почув Дональд Трамп. Він сказав: у вас справедливі аргументи", - розповів Зеленський.

Того ж дня німецьке видання BILD написало, що Київ справді серйозно вивчає можливість відновлення ядерного арсеналу, якщо НАТО так і залишить свої двері зачиненими.

Вже ввечері того дня Зеленський зробив заяву, в якій наголосив, що наразі планів зі створення ядерної зброї Україна не має.

Вас також можуть зацікавити новини: