Тисячі безпілотників, які Литва обіцяла передати Україні до кінця 2024 року, досі перебувають на литовських складах. Політики у зволіканні передачі звинувачують бюрократію, пише LRT.
"У нас є інформація, що ми доставили безпілотники - деякі в жовтні, деякі в листопаді, і ми поки не маємо інформації, що дрони вже в Україні", - розповів керівник компанії-виробника дронів RSI Europe Томас Мілашаускас.
Інші компанії-виробники також підтвердили, що не мають інформації про доставку дронів в Україну.
Колишній міністр оборони Лаурінас Кашчюнас запевняє, що в усьому винна бюрократія. За його словами, щоб товар потрапив у кінцевий пункт, необхідно пройти 6 кроків.
"Бюрократія така, що є склади, оборонне агентство має це формально передати армії, уряд має прийняти рішення передати це Україні, потім Україна має це транспортувати. Це означає, що ви повинні рухатися якомога швидше під час кожного кроку", - стверджує Кашчюнас.
За його словами, ці кроки логічні, але якщо в одному місці є зупинка - застрягає все.
Тим часом Мілашаускас наголошує, що поки зброя лежить на складах - Україна зазнає втрат, які могли б бути меншими:
"Шкода очевидна – в Україні не вистачає безпілотників, мільйонний дефіцит, і якщо безпілотників немає в руках солдатів, значить, вони втрачені – Україна несе більші втрати, ніж мала б".
Як наголосив голова Комітету національної безпеки і оборони Ґедрімас Єглінскас, ситуація з передачею безпілотників Україні має спонукати до перегляду всієї системи постачання.
Водночас у Міністерстві оборони Литви запевнили, що закуплені безпілотники найближчим часом будуть доставлені в Україну. Там стверджують, що бюрократичний ланцюг уже скорочують - відповідну постанову уряд ухвалив цього тижня.
Використання дронів у війні з Росією: актуальні новини
Як повідомляв раніше УНІАН, Україна показала світу БПЛА, які завдали Росії багатомільйонних збитків. Йдеться про БПЛА Shrike і Vampire, представлені на виставці CES 2025 у Лас-Вегасі. Ці безпілотники активно використовуються у війні з Росією. Наприклад, 19 жовтня 2023 року дрони Shrike атакували російський конвой.
Україна цього року прагне встановити рекорд у виробництві дронів, заявляв президент України Володимир Зеленський під час виступу на засіданні Контактної групи з питань оборони України "Рамштайн". Він зазначив, що дрони вже змінили характер війни, але ці "зміни далекі від завершення".
У ВМС розповіли, що після знищення російських гелікоптерів за допомогою дронів Magura V5 кількість вильотів окупантів трохи зменшилася. Водночас, за словами речника ВМС ЗСУ Дмитра Плетенчука, авіація РФ в небі над Чорним морем залишається проблемою для України.