Введений в експлуатацію російський авіаносець "Адмірал Кузнєцов" десятиліттями був плавучим свідченням системної дисфункції російського військово-морського флоту. Зараз це судно є "ганьбою для претензій Росії на статус великої держави".
Про це пише в матеріалі для видання 1945 Ендрю Лейтем – позаштатний науковий співробітник організації Defense Priorities та професор міжнародних відносин і політичної теорії в коледжі Макалестера в Сент-Полі, штат Міннесота. За його словами, старіючий військовий корабель "Адмірал Кузнєцов" потерпає від хронічних технічних несправностей, сумнівної оперативної ефективності і процесу модернізації, який можна назвати лише фарсом.
Його єдине бойове розгортання у Сирії завершилося катастрофою – тоді РФ втратила два літаки. Намагаючись відновити довіру до себе, Москва оголосила про програму модернізації судна, але перебування корабля в сухому доці призвело до чергового фіаско.
У 2018 році плавучий сухий док PD-50 затонув під час ремонту авіаносця, серйозно пошкодивши палубу. Через рік на борту спалахнула велика пожежа, в результаті якої загинули робітники, що призвело до подальших затримок оголошеної модернізації. Корупція, некомпетентність і збої в ланцюжку поставок ускладнили ці проблеми, зробивши перспективу повернення судна до експлуатації все більш малоймовірною.
"Навіть якщо "Адмірал Кузнєцов" якимось дивом повернеться в стрій, це мало що додасть до військового потенціалу Росії. У сучасному морському конфлікті авіаносець став би легкою мішенню для протикорабельних ракет і авіації НАТО. Його застарілі оборонні системи і обмежений бойовий діапазон роблять його стратегічно неактуальним у сценаріях війни високої інтенсивності", – акцентував Лейтем.
Він також згадав про операції Сил оборони України проти Чорноморського флоту РФ. Українські атаки продемонстували, що навіть найпростіші загрози можуть завадити російським військово-морським амбіціям. У цьому контексті ідея про те, що "Адмірал Кузнєцов" може відігравати будь-яку значущу роль у проекції сили, є смішною, вважає автор.
Лейтем додав, що Росія часто рекламує свої військово-морські можливості як основний компонент своєї військової сили, але реальність свідчить про інше. Російський надводний флот залишається" клаптиковою ковдрою із застарілих кораблів радянських часів і жменьки нових, але обмежених суден", що наочно символізує і "Адмірал Кузнєцов":
"Він уособлює не лише корабель, що виходить з ладу, але й ширшу дисфункцію російського військово-промислового комплексу".
У той час як Китай швидко розширює свій флот за рахунок сучасних авіаносців і десантних кораблів, Росія залишається застряглою в минулому, чіпляючись за "іржавий пережиток, який мав би бути відправлений на пенсію багато років тому". На думку експерта, це судно слід відправити на металобрухт або перетворити на музейний експонат, "щоб нагадувати майбутнім поколінням про те, що трапляється, коли військові амбіції перевищують технологічні та економічні можливості".
Наполягання Москви на збереженні цієї реліквії є не просто марною справою – це відверте визнання того, що військово-морська міць Росії – це скоріше ілюзія, ніж реальні можливості, наголошує Лейтем:
"Сьогодні він слугує плавучим пам'ятником військовому занепаду Росії. Попри всі галасливі заяви Москви про відновлення статусу великої держави, її єдиний авіаносець розповідає іншу історію – історію невдач, занепаду і стратегічної непотрібності".
Авіаносець "Адмірал Кузнєцов"
Російський авіаносець "Адмірал Кузнєцов" давно став символом технічних проблем і невдач. Його експлуатація супроводжується регулярними аваріями, що яскраво ілюструє загальний стан російського флоту.
У 2016 році "Адмірал Кузнєцов" був відправлений до берегів Сирії. Це мало показати силу РФ, але натомість кампанія обернулася національним приниженням. Коли корабель проходив Ла-Манш, він буквально димів чорним димом, що стало предметом глузувань у західних медіа.
Крім того, росіяни втратили два сучасні літаки Су-33 і МіГ-29К через несправність аерофінішерів (тросів, які зупиняють літак при посадці). Літаки просто скочувалися в море.
Попри всі намагання повернути корабель у стрій, його ремонт затягнувся. Наразі "Адмірал Кузнєцов" все ще небоєздатний, і є великі сумніви, що він коли-небудь повернеться в дію.