Низка західних чиновників заявили, що без військової допомоги США, Україна зможе воювати у теперішньому темпі до літа. Мовляв, тоді ЗСУ залишаться без боєприпасів, що не дозволить використовувати деякі із найсучасніших озброєнь. Своєю чергою, колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що найпотужнішим важелем впливу президента США Дональда Трампа на Україну є загроза непоставок зброї, проте Сили оборони України мають ще приблизно півроку, перш ніж дійсно відчують брак зброї на лінії фронту.
На мою думку, іноді політики намагаються, скажімо так, згущувати фарби, щоби отримати більший ефект від того, що вони говорять.
Тож ця інформація правдива, але наполовину.
Дійсно, зброю, яку нам сьогодні постачають Сполучені Штати, вони продовжать постачати. Адже те, що відбувається зараз – це виконання домовленостей, досягнутих ще з минулою адміністрацією Білого дому. Це озброєння надходитиме ще декілька місяців, і його нам вистачить, щонайменше, до літа. Це – правда.
Але якщо США не підпишуть з нами нову угоду і поставки зброї призупиняться, це не так страшно, як це описують. По-перше, варто враховувати, що США – це не Північна Корея, Росія чи інша держава, в якій лідер (разом з людьми, яких він привів до влади) може самостійно вирішувати, що і як робитиме вся країна. Деякі позиції Трампа вже багатьом не подобаються в самих Штатах.
По-друге, схожа ситуація – коли ми сім місяців не отримували американську зброю, бо спікер Палати представників США Майк Джонсон заблокував відповідне голосування – вже була. При цьому, наші європейські партнери на той час також постачали нам зброю не надто активно. Тоді вони не дуже хвилювалися з приводу того, щоб збільшити свої військові можливості та виробництво й допомагати нам активніше.
Зараз історія трохи інша. Європа, особливо північний регіон, розглядає питання, як суттєво збільшити допомогу Україні, враховуючи, в тому числі, не дуже зрозумілу сьогодні позицію адміністрації Білого дому.
Крім того, приміром, президент Франції Еммануель Макрон вже зустрівся з президентом США і про щось домовлявся. Прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер під час майбутньої зустрічі з американським лідером теж, думаю, про щось домовиться. Дональд Трамп позиціонує себе як людину з бізнесу, він вміє укладати угоди. Тож, можливо, йдеться не про те, що він припинить постачати озброєння, а про те, що не постачатиме нам безпосередньо.
Можливо, запропонує європейцям купувати начебто для себе, а потім передавати Україні…
До того ж, лідери європейських країн і самі чудово розуміють, в якій вони можуть опинитися ситуації, якщо не збільшать виробництво власної зброї. Тому, я впевнений, вони зараз над цим активно працюють. А збільшення виробництва зброї в Європі означає, що буде можливість постачати її нам. Тож я не вірю, що ми повністю залишимось без озброєння і не зможемо щось зробити.
Тим більше, що є ще один важливий момент: продовжує удосконалюватись і набирати обертів наш власний військово-промисловий комплекс.
Олексій Гетьман, військовий аналітик, майор запасу ЗСУ, ветеран російсько-української війни