Напередодні ряд західних ЗМІ повідомили, що Байден надав Україні дозвіл на використання західної далекобійної зброї вглиб території РФ. Цю тему активно обговорювали з моменту постачання Києву цієї зброї. А особливо актуальною вона стала навесні, коли Росія почала операцію в Харківській області, а Україна не могла знищувати вороже військо ще на підході.
З того часу Київ намагався переконати Вашингтон у необхідності надання такого дозволу. Чи зможе на цьому етапі дозвіл змінити хід бойових дій в України, чи вдасться його скасувати Трампу та як він вплине на хід можливих мирних перемовин з РФ, УНІАН запитав у військового експерта, полковника запасу ЗСУ Романа Світана.
Пане Романе, за даними ЗМІ, Україна отримала дозвіл на використання західної далекобійної зброї вглиб території РФ. Чи зможе це наразі глобально змінити хід війни?
Щоб говорити про можливі наслідки та результати, потрібно знати, про які типи ракет, дозволений радіус та регіони використання йдеться. Адже наразі говорять про різні варіанти – це 100-мильні ATACMS чи 300-кілометрові. Це лише Курська область чи вся територія Росії.
Якщо більш конкретно, то в радіусі 300 кілометрів – на які здатні бити американські ATACMS, є 15-20 авіабаз, які могли б стати чудовою ціллю. Але наразі росіяни вже перегнали більшість літаків на цих аеродромах за 300 кілометрову лінію. Так, частина залишилася, здебільшого тактична авіація – але їх небагато. Можна бити по них, посікти аеродромно-технічне обладнання і вивести з ладу ці авіабази для того, щоб росіяни не могли оперативно перекидати свою авіацію.
Загалом же, в радіусі 200-250 кілометрів на території Росії розташовано 200-250 військових об'єктів. Це склади, системи, ремонтні бази, а також, що більш важливо – військово-промисловий комплекс Росії. Це все великі військові об'єкти, а ще понад 1000 маленьких – на них ATACMS шкода буде запускати. Тобто цілей багато, працювати є по чому. Але питання виникає саме в кількості та секторів, по яких ми зможемо працювати. Адже якщо буде обмеження по Курській області – сенсу з цього буде небагато, там лише пару десятків військових об'єктів.
Логічно було б дати Україні спершу можливість завдати удару цими ракетами, а вже потім оголошувати про них – навіть через ЗМІ. Натомість ситуація склалася абсолютно звортньою. Чому так?
Однозначно сказати, що ми отримали цей дозвіл, ми зможемо лише тоді, коли побачимо ракети, що летять у бік Росії. До цього часу такого ще не трапилося. Цілком можливо, що це навіть може бути певний інформаційний вкид, аби Путін побіг домовлятися. Таке вже було раніше – коли заявляли про передачу нам авіації тощо.
Зараз ситуація може бути аналогічна. Щойно з'явилася інформація про те, що ми отримали цей дозвіл – Путін відразу ж поїхав до Кремля. Почав говорити з тим же Байденом, Салліваном чи кимось іншим у США. Тобто, поки ці ракети ще не застосували – він може спробувати скасувати цей дозвіл, запропонувати щось натомість.
Команда та близькі люди Трампа і критично відреагували на цей дозвіл. Цілком логічно, що вони репрезентують думку новообраного президента. Чи зможе Трамп скасувати це рішення, коли прийде до влади?
Якщо ми встигнемо застосувати зброю по території Росії, то далі Трампу буде складно обмежити це право. Адже це вже станеться і всі його аргументи будуть ні про що.
Якщо він не захоче вдаватися до своїх старих аргументів і просто заблокує цей дозвіл, то він напряму візьме участь в окупації України, геноциді українського народу. Наврядчи він на це піде. Тобто фактично, ця "червона лінія" вже була пройдена і навіть діючі аргументи вже не зможуть стати аргументами.
Наразі є багато інформації про те, що Україна та Росія можуть заключити мирний договір. Про це говорить і новообраний президент США. Чи може дозвіл на застосування далекобійної зброї зруйнувати можливі існуючі перемовини між Україною РФ та партнерами?
Якщо говорити про мирні перемовини, то зараз цю тему просувають саме російські голови. Тема заморозки війни важлива в першу чергу для Росії. Оскільки вона захопить частину українських територій і заморозить їх за собою.
Особливо це вигідно для росіян на півдні, в районі сухопутного коридору в Крим. Для будь-якої армії подібну територію дуже складно утримувати. Щойно у нас буде достатньо сил та засобів – ми можемо перерізати цей коридор, дістатися до Криму. Путін це чудово розуміє. І росіянам потрібні ці перемовини для безпеки цього сухопутного коридору та Криму.
Тому після цього дозволу нам не вигідно починати говорити про перемовини. Цей дозвіл не дасть нам жодних гарантій. Але це дасть можливість у майбутньому не обмежувати себе у використанні західної зброї. Адже цей дозвіл у майбутньому дасть нам необмежний ресурс з точки зору планування наших дій.
США дозволили Україні бити ATACMS по Росії
17 листопада New York Times повідомило, що США дозволили Україні бити ракетами ATACMS по території Росії. За даними видання, яке послалося на неназваних американських чиновників, президент США Джо Байден дав дозвіл бити по території РФ - зокрема, по північнокорейських військах.
Як зазначало Bloomberg, таке рішення має допомогти зміцнити Україну до вступу Дональда Трампа на посаду, щоб Київ міг підійти до можливих переговорів з РФ із більш сильною позицією. При цьому, на думку експертів, цей дозвіл означатиме серйозну ескалацію, але навряд чи це кардинально змінить перебіг конфлікту.
Це рішення отримало значну позитивну реакцію з боку союзників України. Зокрема, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що рішення США щодо дозволу на удари вглиб РФ може стати вирішальним для України. а голова європейської диплломатії Жозеп Боррель зазначав, що це рішення мало бути прийняте вже давно, адже Україна повинна мати можливість застосовувати передану їй зброю не тільки для того, щоб зупинити "стрілу", а й для знищення "лучника".