Фото Gazeta Wyborcza

Співробітники впливового польського видання "Gazeta Wyborcza" Пьотр Андрусєчко (Piotr Andrusieczko) та Міхал Ольшевський (Michał Olszewski) побували у бойових підрозділах Державної прикордонної служби України, які воюють на фронті. Власні враження вони описали у великій статті.

"Дрони, гаубиці, ракетні установки – українські прикордонники не пасивно спостерігають за російською навалою. Ефект від дій деяких бригад вражають", – йдеться у публікації.

За словами польських журналістів, доволі дивно, що прикордонники, які мають захищати кордони України у тилу, насправді беруть активну участь у бойових діях на лінії зіткнення. Причому – з використанням деяких видів важкої зброї.

Відео дня

"Для чого прикордонники виконують завдання із застосуванням артилерії? Це вимога часу. Також Державна прикордонна служба змушена реагувати на агресію, яку Росія веде проти України. У прикордонної служби наразі є артилерія, але на початку повномасштабного вторгнення, звичайно, у нас не було таких ресурсів. Зараз ми постійно нарощуємо наші можливості, щоб наші люди могли виконувати свої завдання та знищувати ворога", – цитує видання пресофіцера ДПСУ Андрія Демченка.

Фото Gazeta Wyborcza

"Наші воїни є невід'ємною частиною українських сил оборони. Одними з перших у війні загинули військовослужбовці Прикордонної служби у місті Мілове на Луганщині. Вони загинули в перший день війни", – акцентував речник Прикордонної служби.

Бойові можливості воїнів-прикордонників постійно розширюються, крім ствольної, вони також оснащені реактивною артилерією. Бойові підрозділи ДПДСУ отримали відносно невеликі буксирувані 128-мм пускові установки RAK-SA-12 хорватського виробництва. Також вони можуть встановлюватися на військові позашляховики, що підвищує їх мобільність.

Фото Gazeta Wyborcza

Співрозмовники "Gazeta Wyborcza" наголосили, що бойова спадкоємність прикордонних підрозділів можлива завдяки співпраці з поляками. Про деталі співпраці говорити не можуть, але відомо, що відома польська фірма PHU Lechmar відповідає за частину поставок техніки та боєприпасів.

Андрій Демченко, говорячи про озброєння ДПСУ, сміється, що танків у них поки що немає. З іншого боку, бойові підрозділи розвивають свої угруповання розвідувальних та ударних безпілотників. І, як то кажуть, мають чималі досягнення. Саме завдяки їм у багатьох випадках вдається зупинити суперника.

Фото Gazeta Wyborcza

Дрони постійно модернізуються самими екіпажами. До того ж, хоча "Баби Яги" (вид БПЛА. – Ред.)  використовуються переважно для нічних перельотів, українські "дронщики" використовують їх і вдень для відбиття атакуючих росіян, – пишуть оглядачі польської газети.

"Мені подобалася розвідка. В останній день нам вдалося виявити і спалити склад мінометних боєприпасів, потім ми знайшли їхніх пілотів і зробили їх 200 (на військовому сленгу це означає вбитих, – Ред.). Пізніше приїхала машина, і ми її знищили разом з екіпажом", – цитує "Gazeta Wyborcza" 24-річного прикордонника з Чернігова.

Фото Gazeta Wyborcza

"Коли ми повертаємося з полігонів до Краматорська, Демченко згадує, як захищав кордон з Росією у 2000-х і які дива вигадували нафтоконтрабандисти. В одному з автомобілів він знайшов $3 млн, а також виявив кілька підземних каналів, через які контрабандисти переправляли паливо. Демченко перебував у місці, де кордоном була вулиця: з одного боку була Росія, з іншого – Україна. Зараз його розповіді звучать як анекдоти зі старих, мирних часів. За горизонтом гуркоче артилерія, і коли ми спілкуємося з операторами дронів, ракети падають на центр сусіднього Краматорська", – описують власні враження від поїздки польські журналісти.

Фото Gazeta Wyborcza