Офіцер НГУ пояснив, що стоїть за СЗЧ/ Колаж УНІАН, скріншот, REUTERS

На мобілізацію, дезертирство та самовільне залишення частини (СЗЧ) великий вплав мають корупційні скандали, які мають місце в Україні, та особистість командирів. Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловив Дмитро Фінашин, Герой України та офіцер НГУ з позивним "Фін".

За його словами, командир підрозділу відіграє дуже велику роль у СЗЧ. На власному прикладі він пояснює, що, навіть бувши вмотивованим і готовим віддати життя за ідею, починаєш сумніватися, коли бачиш, що командир діє непрофесійно. Натомість гарний командир створює в підрозділі здоровий клімат.

"Хоч я і вмотивований боєць, готовий померти за свою ідею, проте, коли зустрічаю людину, яка абсолютно не фахово тобою керує (а твоє життя залежить від неї), то постають питання... Командир відіграє надзвичайно велику роль у кліматі колективу. Якщо він заточений на те, щоб його особовий склад був навчений, вмотивований, то він набиратиме тих бійців, що будуть дійсно якісні", - каже "Фін".

Відео дня

Він додає, що до таких командирів люди йдуть охоче, адже солдати впевнені, що завдання будуть ретельно сплановані, забезпечені розвідкою, вогневим прикриттям, і їхнє виконання буде максимально ефективним. Такий командир не тільки правильно організує бойові дії, а й забезпечить постійне навчання, залучатиме спеціалістів для підвищення кваліфікації бійців - тому що не все вдається вивчити в навчальному центрі, але це можна зробити вже безпосередньо на війні. Як наголошує військовий, від розумного командира зазвичай ніхто не хоче тікати.

"До нього хотітимуть прийти люди, знаючи, що цей дядько мене не відправить на якийсь дурнуватий, абсолютно не обдуманий, не спланований, не розвіданий штурм. Він спочатку сяде з людьми, які за це отримують гроші, на це навчені, і вони спланують повністю операцію, на все подивляться, все розвідають. Будуть вогневе прикриття, спостереження, – і ви, найімовірніше, виконаєте це завдання", - пояснив офіцер.

Він вважає, що наразі незрозуміло, як розв’язати проблему СЗЧ. Усі порушення закону вирішити через тюрми – не вихід, бо це швидко переповнить пенітенціарні установи. Є ті, хто вважає: краще відсидіти в тюрмі, ніж іти на війну. "І що з ними робити?", - зауважує військовий.

Офіцер констатує, що зараз є серйозна проблема в суспільстві. В соцмережах поширюються матеріали про те, як уникнути служби: інструкції, контакти, маршрути. Нещодавно він бачив відео, де "юрист" радив щойно мобілізованим тікати через паркан і повертатися додому. Це підриває мобілізацію. Таких людей треба жорстко зупиняти, закривати їхні ресурси, адже вони працюють на ворога під виглядом правозахисників.

"Той чудик сидить і розказує: привели у військкомат – перестрибни через паркан, біжи додому. Йому кажуть: а що, так можна? А він відповідає: якби так всі робили, то вже б війна закінчилася. Ти сидиш, аж очі вилупив, – це людина, що за гроші надає такі консультації, – і думаєш: а чим би війна закінчилася, не хотів би ти розказати, якби всі так робили: через паркан стрибали і тікали по домах? Це просто якісь колаборанти, що працюють на ворога і беруть за це гроші під приводом правозахисництва", - підкреслює Фінашин.

Окрім того, як підкреслює військовий, на мотивацію бійців впливають корупційні скандали. Це породжує недовіру до влади, яка повинна присікти дії злочинців. Складно  переконати солдата ризикувати життям, коли він бачить, що хтось інший "домовляється" і уникає служби. Бійці ставлять собі питання: за що вони мають помирати.

"Він буде дивитися і думати: а нафіг я буду тут помирати, якщо через декілька місяців всі домовляться і війна закінчиться, я краще доживу до цього моменту, відбіжу назад трошечки і посиджу в наступній посадці або в наступному селі, яке колись було селом, а тепер це – фундаменти. За що я буду помирати? За те, щоб там хтось інший від армії відмазував? От так ми місцями провалюємо фронт…", - акцентує військовий.

Раніше Дмитро Фінашин -зазначав, що в Україні є неприпустимим відношення певної кількості чоловіків до служби. За його словами, відсутність мотивації серед громадян на людському рівні у нього викликає обурення, бо він сам у 21 рік пішов до армії, та віддав найкращі роки службі, а потім - війні. Він віддав здоров'я за країну, а у відповідь бачить людей, які уникають мобілізації та називають напад РФ "війною політиків".

Вас також можуть зацікавити новини: