У 2022 році розглядався план звільнення Півдня України і наступ на російську Бєлгородщину був як один з відволікаючих заходів. Про це розповів голова Служби зовнішньої розвідки у 2005-2010 рр., генерал армії України у відставці Микола Маломуж в ефірі Київ24, коментуючи інформацію генерал-майора Віктора Назарова про відхилену ідею наступу українських сил на Бєлгород у 2022 році.
"Назаров говорив лише про один формат і одну операцію, яка готувалась як можливий стратегічний задум. Але у 2022 році розглядали варіант наступу ЗСУ на Південь, коли ворог там не мав лінії Суровікіна, мінних полів і укріпрайонів. Зеленський тоді сказав, що дав команду звільнити Південь. І Залужному треба рухатись було в першу чергу туди. Ми як військові, наполягали, давайте підемо аж до Криму. Це перша була стратегічна операція по звільненню територій нашої держави. Як альтернатива, відволікаючий варіант міг бути удар по Бєлгородщині, по Курщині, по Брянщині, щоб ворог був дезорієнтований, відтягував туди війська - на територію РФ… Але там не спрацювали, не пішли в наступ ні там, ні на Бєлгородщину, про що говорить Радник Залужного. А вибрали третій варіант - наступ на Харківщину", - зазначив Маломуж.
Він зауважив, що Харківський напрямок теж був перспективним.
"Ми пройшли по звільненню області і ворог навіть тоді втік з Луганська", - зазначив генерал.
За його словами, це все були варіанти можливих дій.
"Були реальні перспективи по звільненню територій нашої держави - південь, схід. І зрозуміло, це удари по Бєлгородщині, може Брянщині, Курщині. Тому це багатопланові ситуації. А те що невдало вже було, це ми вже говоримо у 2023 році - наступ на Запорізькому напрямку, коли залучили багато сил і техніки, а там вже була "лінія суровікіна", лінія закрита була мінами, і як сказав Зеленський, ворог володів ситуацією - на столі в Кремлі були плани наших військ", - сказав Маломуж.
За його словами, одна операція нічого б не вирішила, але комплексні дії ЗСУ протягом 2022-2023 років із завдання неочікуваних ударів по ворогу, в якого не було ще укрпрайонів, де він не мав достатньо війська, мали б гарні перспективи.
"Але довго збиралися, була концепція просто захисту, оборони - це концепція, щоб стримувати ворога. Так, недостатньо, наприклад, було вогневих засобів, припасів, але в декількох місцях зреалізувати їх можна було і проводити операцію... Курщина показала як треба працювати. Це була окрема операція, але тільки одна. Так, важлива. Але не вирішальна. Вона дуже важлива, але таких має бути 4-5, щоб мати успіх. І не було б цих наступів на Покровському, на Торецькому, Краматорському, Куп’янському напрямках, які маємо сьогодні. Ми б розбили ці війська", - пояснив Маломуж.
За його інформацією, коли розпочали "Курську операцію", передбачалось ще "декілька стратегічних ударів", включаючи, наприклад Брянщину та удари по слабких місцях ворога на окупованих територіях.
"Це був би стратегічний правильний підхід. Але недостатньо сил та засобів, як живої сили, техніки, особливо спецпідрозділу, і зрозуміло боєприпасів. Бо бачимо, що наші партнери виконали завдання по 30-40% максимум поставки і наше ВПК ще до того часу не розвернулось. Тому були обмежені ресурси і під час проведення "Курської операції". Але в будь-якому випадку Курськ має свій ефект", - вважає Маломуж.
Він підкреслив, що завдяки такій операції було підірвано позиції самого російського диктатора Володимира Путіна щодо "непереможності та невходження на територію Росії".
"Розвіяно міф, що РФ постійно тільки наступає, а ми відступаємо; знищені величезні ресурси - до 45 тисяч осіб, включаючи 4 тисячі північнокорейців. Відповідно, створили переговорний фон для того, щоб ми могли вести переговори з позиції сили, зробили обмінний фонд великий. І, зрозуміло, посіяли паніку в російського керівництва. Особливо на початковому етапі. Ну і наші партнери побачили, що ми можемо перемагати, а не тільки відступаємо, що реально б’ємо ворога там", - прокоментував Маломуж.
Він відзначив, що ЗСУ ведуть на Курщині ефективну нестандартну маневрову війну.
Плани наступу на територію РФ - що відомо
Як писав УНІАН, в інтерв'ю BBC News Україна, генерал-майор Віктор Назаров, який був головним радником ексголовнокомандувача ЗСУ, сказав, що Валерій Залужний пропонував наступ на Бєлгород у 2022 році, проте тоді його відхилили.
За словами Назарова, спочатку подібну операцію, яку зараз проводять ЗСУ в курській області РФ, планували провести в Бєлгородській області. Він розповів, що Залужний у грудні 2022 року пропонував почати наступ на цей регіон, щоб позбавити окупантів можливості бити по Харкову. Але ідею відхилили.