Під час масованої атаки в ніч на 15 листопада окупанти запустили по Одесі майже 30 "шахедів". За словами військово-політичного оглядача Олександра Коваленка, дрони "проскочили" в місто через особливості його розташування. Зокрема, маневрені можливості мобільних вогневих груп обмежені через близькість Чорного моря.
Коваленко в Telegram-каналі розмістив відео, на якому показано відбиття атаки дронів-камікадзе на Одесу минулої ночі. Згідно із записом, як пояснює експерт, по безпілотниках працювала стрілецька зброя мобільних вогневих груп.
За словами оглядача, такі мобільні групи можуть ефективно перехоплювати дрони типу Shahed-136, завдяки чому стали рятівною альтернативою для ППО, яка відчуває гострий дефіцит боєприпасів. Однак у захисті Одеси вони менш ефективні, ніж, наприклад, Києва. Як пояснює Коваленко, ефективність мобільної групи - саме в її мобільності, можливості в рамках одного завдання неодноразово оперативно змінювати позиції. Зокрема, висуватися навперейми маршруту цілі (дрона) і придушити її засобами ураження, які значно дешевші за зенітну керовану ракету. Але через особливості географічного розташування Одеси, виконання таких маневрів певною мірою проблематичне.
"Здебільшого на Одесу дрони-камікадзе заходять із моря, і більша частина об'єктів, по яких цілять окупанти, розташовані в глибині міста на 1-2 км. Який тут може бути маневр? Під час атаки по портовій інфраструктурі і зовсім говорити не доводиться, засіб ураження відразу заходить на ціль", - написав експерт.
Він пояснює: у такій ситуації вкрай складно вчасно "зрізати" дрон із кулемета, навіть якщо це - великокаліберний американський кулемет Browning M2.
"Саме тому для Одеси, яка є ключовим портовим вузлом країни, портова інфраструктура якого постійно перебуває під прицілом окупантів, важливим, крім альтернативних методів знищення дронів, є, крім альтернативних методів знищення дронів, уздовж берегової лінії створення бар'єру з ЗРК малого та середнього радіусу дії, у кількості не менше ніж дві батареї. Це дозволило б збивати дрони-камікадзе над морем, до входження в межі міста", - акцентує оглядач.
Як зазначив Коваленко, поки про доцільність застосування того чи іншого виду озброєння точаться дебати, окупанти завдають руйнівних ударів по Одесі. Зокрема, користуючись морським кордоном, російські безпілотники з мінімальними втратами влітають у місто, де, в разі збиття, становлять додаткову загрозу.
Аналітик акцентує, що створити в Одесі бар'єр із ЗРК малого та середнього радіусу дії під силу тільки за повного сприяння західних партнерів.
Масштабний удар по Одесі
РФ пізно ввечері 14 листопада завдала по Одесі масованого комбінованого удару, внаслідок якого загинула 35-річна жінка, ще 10 осіб дістали поранення, серед них - 9-річна дитина. У місті було зафіксовано сім місць із руйнуваннями. Зокрема, у житлових будинках спалахнули пожежі, було пошкоджено магістральний трубопровід теплопостачання, що призвело до відключення 220 багатоквартирних житлових будинків (40 тис. жителів), 7 дитячих садків, 4 шкіл, пологового будинку.