
Запропоноване Росією "великоднє перемир'я" показує необхідність того, щоб текст будь-якої угоди про припинення вогню або мир був загальнодоступним, офіційно погодженим до наступу всіма сторонами та включав надійні механізми моніторингу. Такий головний висновок зробили аналітики Інституту вивчення війни, аналізуючи ситуацію на фронті за період 30-годинного припинення вогню.
Як зазначають аналітики, дані NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS) показують виявлені супутником теплові аномалії вздовж лінії фронту 20 квітня, які можуть вказувати на військову активність. Водночас підкреслюється, що ISW не може незалежно перевірити конкретні повідомлення про порушення, зроблені російськими або українськими джерелами.
У ISW нагадують, що президент України Володимир Зеленський повідомив, що станом на 20:00 російські сили на "всіх основних напрямках фронту" здійснили наземні атаки та удари безпілотників і артилерії по українських силах. Зеленський також заявив, що російські сили провели атаки на Сіверському, Торецькому і Запорізькому напрямках, водночас найінтенсивніші наступальні операції проводилися на Покровському напрямку.
У заяві Зеленського від 16:00 також повідомлялося про порушення перемир'я Росією в Курській області, хоча раніше Зеленський заявив, що Путін не продовжив перемир'я на Курську і Бєлгородську області.
Водночас Міністерство оборони Росії заявило 20 квітня, що російські сили "суворо" дотримувалися перемир'я, і саме українські сили завдавали ударів із застосуванням безпілотників і артилерії по російських.
Українські та російські джерела зазначили, що бойові дії послабшали, але не припинилися повністю на деяких напрямках, включно з Куп'янським, Покровським і Торецьким напрямками, і що бойові дії на інших напрямках тимчасово припинилися приблизно о 18:00 19 квітня, але потім поновилися з різною частотою та інтенсивністю.
"Тимчасова угода про припинення вогню щодо ударів по цивільній інфраструктурі - і особливо загальна угода про припинення вогню - потребуватиме надійних механізмів моніторингу, публічних та офіційних умов і чітко визначених часових рамок. Кремль може продовжувати використовувати будь-які невизначені майбутні угоди про припинення вогню, щоб приховати відхилення Росією пропозицій США та України щодо припинення вогню і звинуватити Україну в порушенні умов", - підкреслюють аналітики.
Як пройшло "великоднє перемир'я"
19 квітня російський диктатор Путін заявив про великоднє перемир'я на 30 годин. Згідно з його заявою, всі бойові дії мали припинитися з 18:00 19 квітня до 00:00 21 квітня.
Президент України Володимир Зеленський на це запропонував Росії відмовитися від далекобійних дронових і ракетних ударів по цивільній інфраструктурі на 30 діб із можливістю продовження. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Путін не давав команди про продовження так званого "великоднього перемир'я".
При цьому станом на вечір 20 квітня було зафіксовано 67 російських штурмів, найбільше - на Покровському напрямку. Також Росія здійснила 1355 обстрілів, з них 713 - з важкого озброєння, і 673 рази застосувала FPV-дрони.