В день Соборності президент України Володимир Зеленський підписав указ про історично населені українцями території Російської Федерації. Документ стосується українців, які проживають на території Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Російської Федерації. Він руйнує аргументацію Кремля про повернення "руських" земель у загарбницькій російсько-українській війні. Але не означає якихось територіальних претензій України до РФ.
Цей указ, як і законопроєкт про множинне громадянство, є лиш свідченням того, що українці - не тільки в Україні. Українська спільнота, українська нація мають своїх представників в різних країнах світу, зокрема і в тій країні, керівництво якої розв’язало проти нас брудну війну. Таким чином ми нагадуємо, що українці є і в самій РФ. При чому, названі в указі території - це місця історичного проживання українців.
Чому це важливо? Зокрема тому, що Росія зараз пред’являє нам територіальні претензії. Вона анексує, як кажуть росіяни, російські землі. Насправді ж це землі, на яких історично проживали українці, але це землі, які історично були багатонаціональними (як той же Крим). Але названим указом ми нагадуємо росіянам, що українці теж живуть на території Російської Федерації, причому, так теж склалося історично. Та й не лише у регіонах, про які згадується в указі.
Указ президента України має не лише символічне значення, але це ще й нагадування росіянам, що їхня аргументація стосовно окупованих територій не працює
Наприклад, можна ще згадати Зелений Клин на далекому Сході, або території Західного Сибіру, де українці живуть не одне десятиліття, адже компактно сконцентрувалися професійно.
Загалом це все фактично руйнує російську аргументацію проте, що Росія в Україні повертає історично "руські землі". Адже, якщо діяти за цією логікою, Росія має віддати більшу частину своїх територій іншим народам, які історично там проживали. Тому цей аргумент не працює. Тобто в цьому сенсі згаданий указ президента України має не лише символічне значення, але це ще й нагадування росіянам, що їхня аргументація стосовно окупованих територій не працює, тож треба виходити з історичних реалій. І одна з цих реалій полягає в тому, що українці історично проживають і на території Російської Федерації.
Щодо тези про розвиток взаємодії між українцями та поневоленими Росією народами, про що згадується в указі, є елементом стратегії боротьби з російським імперіалізмом. Згадування про це є нагадуванням про багатонаціональний характер РФ. Тож, якщо Російська Федерація діє як імперія і стосовно своїх народів, які проживають на її території, і стосовно сусідніх держав, тоді ця імперія рано чи пізно припинить своє існування.
Простими словами, якщо Росія буде поводитися як імперія, то українці, зокрема й ті, які проживають на території РФ, будуть взаємодіяти з поневоленими народами для свого звільнення і для подолання російського імперського статусу, який несе зло і народам РФ, і сусідам.
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"