Останніми тижнями, на тлі "мирних" перемовин, Росія всіляко намагається тиснути й демонструвати силу, тому значно наростила кількість атак по Україні - Кривий Ріг, Суми, Київ, Одеса, Павлоград… Ці удари мають саме терористичний характер, адже влучання в Києві - це звичайний житловий будинок, поряд немає жодних військових об’єктів.

І це стосується не лише великих міст: Росія останнім часом збільшила кількість ударів, зокрема й дронами, по цивільних мешканцях прифронтових населених пунктів. Тобто, фактично російським військовим з Кремля дали дозвіл на вбивство саме цивільних.  Так само, як вони мали аналогічний дозвіл в Ірпені, Бучі, Херсоні…  Іншого пояснення, ніж геноцид українського народу, я тут не бачу.

Мета Путіна - вбивати українців - лишається незмінною. Змінилася лише тактика застосування ворогом засобів ураження. Ще в серпні минулого року я зазначав, що Росія почне більше бити по Україні балістикою та БПЛА. Фактично, це ми зараз і бачимо. Так, основні удари на поточному тижні по тому ж Києву відбувались саме балістичними ракетами. Крилаті підлітали, але головний акцент був на балістиці.

Відео дня

Для Путіна Україна - якесь сакральне місце. Тож він у будь-якому випадку намагатиметься завдавати українцям болючих ударів.

Це відома "доктрина Герасімова", яка передбачає і фізичну, й інформаційну, й психологічну війну. Щоб українці виснажились і пішли до влади з вимогою примирення за будь-яку ціну.

Чи зможемо ми якось зупинити такі дії Росії? У нас є якісні західні системи ППО - Patriot, IRIS-T, SAMP/T. Ці три системи можуть збивати та перехоплювати балістику. Але є нюанс: відбувається це лише на останньому, термальному етапі підльоту до цілі. 

При цьому, треба розуміти, що сучасна балістика - це не ракета, яка летить кулею в землю по прямій траєкторії. У неї є двигуни, які дозволяють їй на останній цій частині маневрувати. Так, це невеликі рухи - вліво-вправо, прискорення чи пригальмовування, але вони призводять до зміни траєкторії польоту, а це ускладнює перехоплення ракети. Саме тому нам треба шукати системи протиракетного захисту, які перехоплюють балістичні ракети на найвищій траєкторії польоту, коли ракета ще не випускає приманки, імітації.

Такий протиракетний, протибалістичний захист - це стратегічне рішення. Тому Україна має бути націлена на цей результат.

Нагадаю, раніше міністр закордонних справ України Андрій Сибіга запропонував Європі інвестувати в нову сучасну українську розробку в цьому напрямку. Але ситуація дійсно складна.

По-перше, багато хто вважає, що йдеться лише про гроші. Проте, нам потрібні й технології: у Європі вже є деякі розв’язані інженерні питання. Приміром, SAMP/T - перспективна розробка, яка може перехоплювати балістичні ракети. Але треба рухатися далі.

По-друге, чому Україна має працювати над розв’язанням цієї проблеми разом з Європою? Тому що ця проблема, в теперішніх геополітичних умовах, у нас однакова. Європа не має літаків п’ятого покоління, систем протиракетного захисту. Плюс, ринок ВПК Європи не стандартизований. І усе, що в них є, було отримано від США…

По-третє, Європа просто не має бачення ведення сучасної війни на суходолі. США вимагають від Європи збільшувати витрати на оборонку, купуючи озброєння саме у них. Європа робить це, але інвестуючи у власний ВПК. Проте інвестиції йдуть у "Леопарди", БМП, літаки четвертого покоління, тощо. Але потрібні ефективніші рішення.

Саме тому, в першу чергу, потрібна стратегія, яка дозволить реагувати на російський терор. І щоб знайти це рішення, Україна має налагодити співпрацю з іншими країнами.

Анатолій Храпчинський, заступник гендиректора компанії з виробництва засобів РЕБ, авіаційний експерт

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням