Керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI", капітан першого рангу запасу ВМС України Павло Лакійчук прокоментував інформацію про початі росіянами роботи на старій підземній базі підводних човнів у Балаклаві, що раніше функціонувала як музей.
Так, в ефірі Київ24 він висловив думку, що заходи, які здійснюють зараз окупати, пов’язані з загрозою наших морських дронів для їхніх підрозділів морської охорони, які розміщені у Балаклавській бухті.
"Так звані Балаклавські штольні, Балаклавський тонель з підземним заводом розробляли у сталінські часи для ремонту підводних човнів класу М і С. Це мова йде про так звані судна "Малютка". І останні підводні човни, які там ремонтувались, якраз згадується і цей музейний експонат - 633 проєкт, це було у середній період холодної війни. З того часу підводних човнів таких розмірів в Чорному морі не відмічалось", - розповів Лакійчук.
Він сказав, що у турків аналогічні штольні розташовані в Бартині, на південному узбережжі Чорного моря. Там схожі заводи і турки також їх використовували для ремонту підводних човнів 70-80-х років. Але з того часу турецькі підводні човни значно перевищують за розмірами ті попередні і ці штольні не використовуються.
"Та ж ситуація і зі штольнями Балаклавськими. В якості ремонтного заводу для сучасного корабельного складу ці штольні використовувати навряд чи можливо", - зазначив Лакійчук.
Він також зауважив, що частина штольні в Балаклавській бухті певний час також використовувалась як ракетно-технічна база для підводних засобів ураження. Але наразі, на переконання Лакійчука, окупанти нічого подібного там не планують.
"У 80-ті роки це був об’єкт з обслуговування ядерних зарядів для тактичної корабельної ядерної зброї, зокрема ядерних боєголовок для торпед підводних човнів. До 1994 року як ядерний об’єкт він припинив своє існування, росіяни вивезли обладнання і спеціалістів до Новоросійська, де сформований відповідний підрозділ. І ознак того, що росіяни намагаються відновити ракетно-технічну базу, склади ядерних боєприпасів у Балаклаві, не було. Мова йде про різні потенційні локації в Криму, які можуть бути складами ядерних боєприпасів, але Балаклава там не фігурує", - сказав він.
Водночас експерт звернув увагу, що в Балаклавській бухті розташовується частина російських прикордонних підрозділів морської охорони, які потребують під час атак України такого ж захисту, як і військові кораблі.
"Тому ті заходи, які здійснюються в акваторії Балаклавської бухти, швидше пов’язані з загрозою наших морських дронів. Швидше за все, що ці інженерно-технічні роботи проводяться якраз з метою захисту морської охорони. Крім того, один з невеличких відновлених судно-ремонтних заводів в Балаклаві може здійснювати частковий ремонт невеликих бойових кораблів РФ", - прокоментував він.
Як резюмував Лакійчук, Балаклава для розміщення човнів-ракетоносіїв "Варшав’янка" "не зовсім підходить":
"…Всі підводні човни 636 проєкту, які уціліли (Ростов-на-Дону був знищений нашими силами), росіяни були вимушені перевести з південної бухти Севастополя до порту в Новоросійську, де вони вважають, ті мають меншу загрозу бути знищеними. Але ми й туди доберемося".
Дії росіян у Балаклавській бухті
Як повідомляв УНІАН, нещодавно видання Defense Express з посиланням на військовий рух українців та кримських татар "АТЕШ" повідомило, що росіяни проводять військово-технічні роботи в Балаклавській бухті, де знаходиться підземна база підводних човнів.
Зазначалось, що росіяни також посилюють морські інженерні загородження в Балаклавській бухті. Останні повинні захищати російські об’єкти від безпілотних катерів та диверсійних груп.
Тому виникло питання, чи зможуть росіяни розмістити на базі субмарини типу "Варшав'янка", які виступають носіями крилатих ракет "Калібр".