Наскільки законною та конституційною є ідея про мобілізацію громадян України призовного віку, які постійно живуть за кордоном та чи не є це порушенням їхніх прав. На це питання відповів у коментарі "Громадському" колишній суддя Верховного суду Віктор Шишкін.
Він нагадав, що у США під час в’єтнамської війни, коли у них була загальна мобілізація, надсилали повістки громадянам СРСР, які народилися у США, адже за законом про натуралізацію вони автоматично набували громадянства Америки.
"То чому ми сьогодні не можемо надсилати повістки нашим громадянам, які перечікують війну за кордоном? Вони ж громадяни, мусять виконувати свій конституційний обов’язок. Вони повинні ставати на військовий облік в Україні. І нічого тут спекулювати нібито правами людини. Це елементарне спекулювання ухилянтів", - наголосив суддя.
А от пропозиція позбавити українського громадянства чоловіків, які втекли за кордон від мобілізації, за його словами, є незаконною, оскільки, за конституцією, громадянина України не можна позбавити громадянства, він може змінити громадянство лише за власним бажанням.
"Наші чоловіки втекли за кордон — так, це погано. Але йдеться не про юридичну, а про суспільну відповідальність. Україна не має права позбавляти громадянства ухилянтів, які ховаються за кордоном. Тому розмови про це — провокативні. Треба шукати інші форми розв'язання цієї проблеми", - акцентував Шишкін.
Щодо заклику України до інших країн відправити українців призовного віку назад додому, то суддя зазначив, що це все теж – в рамках закону.
Він пояснив, що українські чоловіки мешкають за кордоном на підставі законодавства країни перебування, і якщо ця країна вважає, що немає достатньо підстав для їх перебування, вона може піти назустріч Україні.
"Тут немає жодного порушення прав, бо Україна лише ставить питання — вона ж не відправляє за кордон спецпідрозділи для привезення українських чоловіків додому в кайданках", - зауважив суддя.
Мобілізація в Україні
В грудні 2023 року Кабмін вніс в Верховну Раду законопроект про мобілізацію.
Він передбачав покарання для ухилянтів, зокрема, за кордоном.
Так, українські чоловіки від 18 до 60 років, які знаходяться за кордоном, зможуть звертатися за оформленням паспорту, зокрема закордонного, та за консульськими послугами у закордонні дипломатичні установи України лише за пред’явлення військово-облікових документів.
Після обговорення законопроект відкликали для допрацювання, оскільки низка тез викликала бурхиву реакцію суспільства. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець заявив, що в законопроекті є низка норм, які суперечать Конституції.