В Маріуполі, який наразі перебуває під контролем РФ, окупаційна влада зрівняла з землею багато житлових будинків, історичний центр розбитий вщент. Про реалістичну картину життя у Маріуполі редакторка сайту 0629 Анна Мурликіна розповіла Video NV.
Йдеться, що Маріуполь має стратегічне значення для росіян через близькість до моря та важливу інфраструктуру. Це ключовий транспортний вузол, через який ідуть постачання зброї в окупований Крим та на фронт. Тому на відміну від багатьох інших окупованих міст Донеччини, Маріуполь відновлюють.
Казати, що місто залишається у тому ж зруйнованому стані, що й три роки тому, було б неправдою. Зокрема, за словами редакторки, демонтовано більшість зруйнованих будівель - приблизно 30% багатоповерхівок зрівняли із землею, розчистивши території. Це повністю змінило вигляд міста.
"Десь 30% багатоповерхівок зруйнованих під котлован, демонтовані. І це повністю змінило ландшафт міста. Люди, які туди повертаються, кажуть, що вони погано орієнтуються в Маріуполі. Просто не впізнають вулиць, проспектів і це морально дуже важко. З іншого боку, немає оцього більма, руїн, руїн знищених. Вони це з центральних проспектів прибрали", - розповіла Мурликіна.
Однак, якщо відійти на декілька десятків метрів, вже бачиш розбиті будинки, обстріляні стіни - сліди війни нікуди не поділися.
Росіяни створюють картинку "успішного відновлення": навіть у тих будинках, що не відремонтовані, фарбують фасади й вставляють вікна, формуючи ефект добробуту.
"Все це робить таку красиву картинку для російської пропаганди, що все ура-ура, обгортка, так. От вони її зробили", - констатує Мурликіна.
За її словами, найбільша проблема для окупаційної влади - приватний сектор. До війни у Маріуполі було 2500 багатоповерхівок і 43 тисячі приватних будинків. Майже всі приватні будинки через російські обстріли зазнали руйнувань, багато секторів розбиті в цеглу. Такі райони, як Приморський, Черемушки та історичний центр, знищені вщент. Особливо постраждала старовинна частина міста, де жили греки, де розташовувалися їхні купецькі маєтки, історичні будівлі.
"Все це, цього нема. Історична спадщина - вони її навіть і не думають відновлювати. А це найцінніше насправді те, що було в Маріуполі, бо воно було автентичне. Росіяни не вкладають в це гроші. Взагалі. Вони кажуть, що це приватні будинки, тому це ваша особиста справа", - наголошує редакторка.
Окупаційна влада декому пропонує грошову допомогу, комусь відновлюють житло якісь волонтерські бригади. Водночас торік, наприклад, обіцяли відремонтувати 100 приватних будинків, але обсяг не виконали. План на 2025 рік передбачає поновлення цієї програми, але масштаби мізерні: якщо відновлювати 100 будинків на рік, для повного відновлення приватного сектору знадобиться півстоліття.
"Ми якось там порахували з нашою колегою, скільки років - там десь 50 років знадобиться, щоб відновити приватний сектор Маріуполя. А це більша частина міста", - зазначила Мурликіна.
За її словами, з роботою в Маріуполі погано, тобто, знайти її можна, але переважно це фізична праця. Чоловіки можуть працевлаштуватися без проблем, якщо не мають проблем з алкоголем. Вони заробляють у середньому 70-80 тисяч рублів на місяць, а деякі - до 100 тисяч. Це дозволяє жити без голоду, хоча ціни на продукти високі. Основні сфери праці - будівництво, розбір завалів, а також робота на металургійних комбінатах. Зокрема, на комбінаті імені Ілліча та на території колишньої "Азовсталі" продовжується масове розпилювання металу.
"Є роботи на розпилі металолому і комбінаті Ілліча. І те, що залишилося від Азовсталі, зараз продовжують розпилювати на металолом. Цю роботу контролюють чеченці Кадирова", - розповіла Мурликіна.
Оборона Маріуполя - що відомо
Нагадаємо, оборона Маріуполя Донецької області тривала 86 днів, з яких 82 - у повному оточенні. За цей час російські терористи знищили десятки будівель і вбили тисячі мирних жителів міста. Зокрема, 16 березня 2022 року росіяни вдарили по Маріупольському драмтеатру, де ховалися люди. Не зупинив окупантів навіть гігантський напис "ДІТИ". Перебувати там могли, за різними даними, від 500 до 1200 людей. Багато з них не вибралися.
16 травня почався вихід оборонців з "Азовсталі" - 20 травня з "Азовсталі" вийшов останній український військовий.