Стратегія президента США Дональда Трампа щодо України, Росії та російсько-української війни неочевидна. Він хоче досягти мирної угоди, але навряд чи Трампу цікаво, чи буде вона успішною.
Про це в інтерв'ю "Суспільному" заявив професор політичних наук, директор Інституту міжнародних досліджень Стенфордського університету, посол США у Росії у 2012-14 роках та колишній спецпомічник президента Обами з питань національної безпеки Майкл Макфол.
"Можу лише здогадуватися (якою є стратегія Трампа - УНІАН). Здається, він передусім хоче отримати мирну угоду. Але не думаю, що йому цікаво, чи буде вона успішною. Він просто хоче мати можливість сказати: "Я запропонував кінець війни". Якщо вона закінчиться, він буде радий. Якщо ні, просто скаже: "Що ж, я спробував, а це українці, або росіяни, не прийняли". Це, мовляв, не його провина", - сказав Макфол.
Також експосол прокоментував заяви американської та російської сторін після переговорів у Саудівській Аравії. За його словами, публічні і неформальні розмови поки що стосується лише поступок з української сторони. Зокрема, делегати РФ та США кажуть, що це українці мають поступитися Росії територією, що це Україна не може бути членом НАТО. Що американські військові не будуть частиною миротворчих сил в Україні. Що Київ має віддати половину прибутку від видобутку корисних копалин. Що Україна має провести президентські вибори ще до переговорів.
"Усе це - поступки Путіну. Я брав участь у перемовинах з ним. Не можна погоджуватися на поступки на початку переговорів. Вони можливі в процесі. Чого бракує в стратегії Трампа - ознак того, що американська сторона намагається добитися поступок від Путіна. Сподіваюся, вони змінять тактику. Підхід, який ми поки бачимо, не приведе до тривалого миру - ви просто віддаєте Путіну все, що він хоче. І він попросить більше", - сказав Макфол.
Ексдипломат позитивно оцінює, що Трамп намагається виступити посередником і покласти край цьому варварському вторгненню РФ в Україну. Прямі контакти з російською владою мали б бути частиною цього.
"Тому я не проти самого факту зустрічі з росіянами. Мене турбує, що ця команда на своїх посадах лише кілька тижнів. Їм не доводилося ще мати справу з таким. Тоді як Сергій Лавров очолює МЗС Росії понад 20 років. Я мав досвід переговорів з Лавровим і помічником Путіна Ушаковим (радником Путіна з питань зовнішньої політики - УНІАН). Зараз я бачу класичну тактику росіян. Вони нічого не пропонують, вимагають по максимуму і чекають, що інша сторона почне це обговорювати всередині команди, бо зацікавлена в угоді. Але це не приведе до угоди, яка відповідала б національному інтересу США. Так само це не приведе до хорошої угоди для України", - сказав він.
Водночас Макфол переконаний, що потрібно змінити підходи. Американська сторона має зрозуміти, чого хоче досягти і що привело б до дійсно тривалого миру, а не такого, який триватиме якийсь час і лише дозволить Путіну потім знову напасти.
Ситуація на фронті
Як розповідав ексспікер Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов, ситуація на фронті в Україні далека від стабільної, вона надзвичайно складна особливо в районі міст Торецьк і Часів Яр Донецької області. Крім того, кризові наслідки може мати ситуація, яка зараз розгортається на Куп'янському напрямку в Харківській області.
Нагадаємо, 19 лютого в моніторинговому проєкті DeepState повідомили, що російські війська захопили одразу два населені пункти на Донеччині - Дачне та Зеленівку. А 21 лютого окупанти зайшли в Новоочеретувате.