На Курщині завданням невеликого підрозділу українських військових є допомога мирним жителям. Водночас вони намагаються переконати росіян у тому, що очільник РФ Володимир Путін розпочав війну проти України і саме Москва є агресором.
Про це розповів в інтерв'ю The Washington Post український полковник Олексій Дмитрашковський, який займається документуванням подій у Курській області, і є прессекретарем військової комендатури ЗСУ в Суджі.
У виданні зазначили, що він знімає документальний фільм про те, як насправді українські військові поводяться з мирними жителями на Курщині. Також він документує те, як до Сил оборони України ставляться росіяни, які залишилися в зоні бойових дій.
Дмитрашковський поділився з журналістами, що однією з цілей його роботи є спростування заяв РФ про те, що українські військові жорстоко поводяться з мирними жителями. Він наголосив, що більшу частину цих людей становлять пенсіонери, які не змогли виїхати в більш безпечні місця.
Дмитрашковський додав, що мирні жителі Курщини відрізані від більшості комунікацій, оскільки в них немає працюючої телефонної мережі та електрики. За його словами, українські війська є для цих людей єдиним контактом із зовнішнім світом.
"Ми закладаємо в їхні голови насіння правди, яке, я впевнений, у якийсь момент проросте", - сказав він.
Дмитрашковський вважає, що певний успіх є. Він розповів про те, як один підліток після перегляду уривка з його документального фільму підтвердив, що війну почав Путін. За його словами, 70-річна жінка була настільки засмучена побаченими сценами, що розридалася.
У виданні нагадали, що від Кремля часто надходили повідомлення про те, що в Курській області нібито були виявлені камери тортур. Незабаром прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков запевнив, що докази буде озвучено і показано громадськості, але цього так і не сталося.
Дмитрашковський упевнений, що ці твердження не відповідають дійсності. Він підкреслив, що українські війська не катують людей у підвалах. Ба більше, за його словами, багатьом солдатам наказано не контактувати з місцевими жителями Курщини.
Крім того, він назвав злочином проти людяності атаку росіян на схованку в підконтрольній Україні Суджі, де перебували десятки мирних жителів і четверо українських військових. Він поділився, що незабаром після обстрілу поспішив на місце події, де помітив, що всередині будівлі здебільшого перебували літні люди та інваліди.
Дмитрашковський пригадав, що в перші тижні після свого призначення в серпні їздив з українськими військовими медиками, щоб надати допомогу всім цивільним особам, які її потребують. Він підкреслив, що завдання виявилося не найпростішим, оскільки багато хто з цих людей були літніми і хворими.
Також Дмитрашковський розповів, як одного разу українські військові призначили місцеву жінку своїм зв'язковим у селі. Потім свекруха пригрозила віддати її під російський суд як зрадницю.
"Під час багатьох із цих перших зустрічей я відчував ненависть", - зізнався Дмитрашковський.
Проте він зазначив, що з часом став більше розуміти те, як живуть люди на Курщині.
Під час зйомок було підраховано, що в Курській області було вбито 36 мирних жителів, а ще 100 осіб - отримали поранення. Дмитрашковський заявив, що це сталося через атаки російської авіації та безпілотників. Він підкреслив, що останнім часом кількість жертв стала збільшуватися ще швидше.
Крім того, Дмитрашковський поділився, що отримав тисячі дзвінків і повідомлень від родин із Росії та з-за кордону з проханням допомогти їхнім близьким або хоча б надіслати докази того, що вони живі. Також він сказав, що для деяких цивільних осіб він забезпечив безпечний проїзд в інші регіони РФ через Україну і Білорусь.
Ситуація в Курській області - що відомо
Нагадаємо, що 1 лютого російська авіація вдарила авіабомбою по будівлі колишнього інтернату, розташованого на вулиці Леніна в місті Суджа Курської області. Представник комендатури ЗСУ в місті Суджа Олексій Дмитрашковський розповів, що 95 осіб опинилися під завалами.
На цю атаку відреагував президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що РФ зруйнувала будівлю, незважаючи на те, що там були десятки цивільних осіб.
Крім того, у Курській області тривають бої проти російських окупантів. Військовий експерт Олексій Гетьман заявив, що росіяни не зменшують тиску, однак значних успіхів досягти вони не здатні.