Дрони перетворять частину фронту на "мертву зону" / фото ua.depositphotos.com

Наразі як Україна, та й РФ активно розробляють і впроваджують високотехнологічні безпілотні засоби. Важливо налагодити використання дронів на оптоволокні, які є стійкими до впливу засобів РЕБ та головне – яка сторона швидше налагодить масове виробництво. Про це "Укрінформу" повідомив очільник 414 окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем "Птахи Мадяра", який скоро стане окремою бригадою, капітан Роберт Бровді ("Мадяр").

За його словами, наразі як Україна, та й РФ активно розробляють і впроваджують високотехнологічні безпілотні засоби. Основна мета – масове використання дронів на оптоволокні, які є стійкими до впливу засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Як пояснює військовий, такий дрон отримує команди та передає інформацію у цифровому форматі через дріт, що розмотується з котушки на відстань до 10–15 км, а іноді й більше. Радіус дії залежить від вантажності: потужні моделі можуть нести котушки довжиною до 50 км. Хоча це не робить дрон повністю автономним, адже управління здійснює оператор, проте людина може перебувати в безпечнішому місці. Завдяки цьому дрон працює на низьких висотах без ризику втрати радіосигналу чи самого пристрою.

Відео дня

"Це лише частинка тих технологій, які зараз масово інтегруються і застосовуються. Їх питома вага поки що невелика, але це питання часу. Якихось екзотичних компонентів у тих технологій немає, вони доступні, їх можна вільно купити на китайському ринку, збирати в промислових обсягах і застосовувати. Це питання часу, навіть не передбачення: на зміну аналоговим керованим по радіочастотах дронам прийдуть керовані на оптоволокні (чи з іншими формами захисту від впливу РЕБ)", - каже Бровді.

Він каже, що головне питання – яка сторона швидше налагодить масове виробництво. Наразі в Україні цим займаються десятки виробників, але через необхідність тестувань і сертифікації процес потребує часу.

Наступний етап – розвиток штучного інтелекту. Військовий пояснює, як тільки дрони зі штучним інтелектом зможуть самостійно розпізнавати цілі, збережені в їхній пам’яті, та розрізняти типи техніки, загроза від БПЛА значно зросте. Прототипи таких систем вже існують і навіть застосовуються на фронті, але їхня масова інтеграція лише починається.

Як стверджує "Мадяр", українські безпілотники – найкращі у світі.

За його словами, коли безпілотник українського виробництва долає відстань у 1000 км і точно вражає ціль – це вже прорив. Проте основне застосування дронів відбувається в зоні активних бойових дій – 10–20 км углиб від лінії фронту. З розвитком технологій і штучного інтелекту ця зона поступово перетвориться на мертву: дрони будуть знищувати будь-які цілі, які опиняться в їхньому радіусі дії.

"У ході цифровізації й наповнення інтелектом польотних засобів ця смуга просто приречена стати мертвою зоною. У ній не зможе пересуватися жодна жива істота, дрони зі штучним інтелектом вражатимуть все, до чого дотягнуться", - наголошує "Мадяр".

Він додає, що українські дрони виготовляються із загальнодоступних компонентів. Проте їх постійно вдосконалюють завдяки реальному бойовому досвіду. Кожна проблема чи недосконалість оперативно усувається, змінюються окремі елементи, щоб забезпечити максимальну ефективність під час виконання завдань.

Дрони на війні в Україні

Як повідомляв УНІАН, Міністерство оборони виділить додатково 1,1 млрд грн для закупівлі безпілотників.  В цілому цього місяця відомство напряму перерахує військовим бригадам 4,3 млрд грн.

Командир батальйону ударних БпЛА "Ахіллес" Юрій Федоренко каже, що Україна цьогоріч вийшла в паритет із РФ за кількістю дронів.

Вас також можуть зацікавити новини: