
Україна має можливості для розробки власної системи ППО стратегічного рівня, але краще в цьому питанні скооперуватися з Європою.
Таку думку висловив на Radio NV заступник гендиректора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби, колишній офіцер Повітряних сил ЗСУ Анатолій Храпчинський.
"З урахуванням того, що зробили українські приватні компанії за час повномасштабного вторгнення, я б не здивувався, якщо найближчим часом з'являться певні розробки, які дозволять нам вирішувати стратегічне питання. Насправді ми стикаємось з відсутністю протиракетного ешелонованого захисту. Тобто, ми використовуємо Patriot, але це система протиповітряної оборони й вона не передбачає, наприклад, перехоплення балістичних ракет на найвищій траєкторії", - сказав він.
Експерт пояснив, що йдеться за необхідність таких систем, як THAAD - комплекси рухомого наземного базування для висотного заатмосферного перехоплення балістичних ракет середньої дальності.
Фахівець нагадав, що з відповідною проблемою Україна зіткнулася під час удару окупантів по Києву. Він пояснив, що незначна зміна ворогом траєкторії польоту на останній дистанції призводить до того, що можуть бути неправильні розрахунки точки перехоплення. Через це, за словами Храпчинського, цілі треба збивати на великій висоті – близько 100 км, що "вміють" системи Arrow та THAAD.
Він додав, що, наприклад, у Румунії та Польщі є системи протиракетного захисту від міжконтинентальних балістичних ракет. Однак ці системи спочатку були корабельні, а потім їх переобладнали в стаціонарні.
На думку Храпчинського, перспективні можливості Україна має, але зусилля треба об’єнати з Європою.
"Є певні фундаменальні напрацювання. В Європі зараз франко-італійська система SAMP-T NG, яка пройшла модернізацію та скоріш за все буде випробовуватися саме по таких цілях. Можливості є, треба фінансування, масштабування та прискорення цього процесу", - сказав Храпчинський.
Він додав, що в України є проблема не тільки з засобами ураженння, а й з засобами радіолокації та з так званими обчислювальними спроможностями – "балістичними калькуляторами", які прораховують точку, де треба перехоплювати ціль. Експерт акцентував на тому, що це дуже важливо.
Також Храпчинський прокоментував заяву України про бажання закупити у США системи Patriot.
"США виробляють на рік тільки 12-16 пускових систем, тобто ми кажемо за два дивізіони, в які входить одна система радіолокації, один командний пункт та шість або вісім пускових установок. Тобто, цього недостатньо, щоб забезпечити, наприклад, наявні потреби. Тому треба створювати власну систему у взаємодії з Європою", - підкреслив експерт.
Випуск зброї в Україні
За даними Defense Express, Україна веде розробку зенітного ракетного комплексу великої дальності з можливістю знищення цілей на відстані до 100 км та до розробки запропонували приєднатися країнам ЄС. Йшлося, що під час виступу на Раді міністрів ЄС 14 квітня про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, який назвав цей ЗРК "системою протиповітряної оборони стратегічного рівня".