Закінчення війни важливо не просто як завершення гарячої фази війни, а на прийнятних, перш за все для України, а також для її партнерів, умовах. Для цього зараз варто спільними зусиллями зупинити Путіна і перехопити стратегічну ініціативу. Таку думку в етері телемарафону висловив український дипломат, колишній посол України у США і Франції Олег Шамшур.
"Закінчення війни важливо не просто як закінчення гарячої фази війни, а як закінчення війни на умовах, зрозуміло, що вони не будуть для нас ідеальними, але принаймні на прийнятних перш за все для України, а також для її партнерів, умовах. Якими ці умови будуть, як на мене, зараз залежить перш за все від того, чи вдасться нам спільними зусиллями зупинити Путіна", - акцентував Шамшур.
Він додав, що ключове питання - зупинити просування Путіна, перехопити стратегічну ініціативу.
"І це тоді створить умови або принаймні дасть нам надію на те, що в ході перемовин, якщо вони відбудуться, вдасться це завершити на умовах прийнятних для України. На умовах, які не є принизливими ні для нас, ні для наших партнерів", - підкреслив дипломат.
За словами Шамшура, зараз ще важко сказати про умови, на яких ми можемо отримати на території України миротворчі місії. На його думку, якщо йдеться про миротворчі сили, то це мабуть в рамках реалізації поки що не остаточно сформованого плану миру для України Дональда Трампа. Він зазначив:
"Тобто, йдеться про створення демілітаризованої зони. Як на мене, це дуже абстрактне незрозуміле все ще поняття".
Дипломат додав, якщо аналізувати всі можливі модальності миротворчих сил, то треба виходити з того, що миротворці мають бути готовими дати відсіч російським провокаціям, можливому новому наступу з боку Росії.
"І наші партнери мають себе спитати, чи готові вони на це? Щоб це була просто фігура якихось красивих заяв. Тим більше, як бачимо робляться одні заяви, потім інші пояснення, що фактично зводять ці заяви нанівець. Якщо говорити про корисну роль, то вона має бути абсолютно конкретною - дати відсіч, унеможливити подальше просування російських агресорів", - акцентував Шамшур .
За словами дипломата, Путін надсилає сигнали, що готовий до перемовин тільки зі Сполученими Штатами. І тут дуже важливий момент, яка буде роль України, щоб дотримувався принцип "нічого про Україну без України". Шамшур резюмував:
"Це дуже важливо, щоб нам не нав’язували і не намагалися примусити до припинення війни на умовах, які не відповідають нашим національним інтересам".
Коли і як закінчиться війна в Україні - думки
Як повідомляв УНІАН, президент України Володимир Зеленський під час виступу на засіданні Контактної групи з питань оборони України, заявив, що робить усе можливе для гідного завершення війни у 2025 році. Глава української держава підкреслив, що це спільне бажання українців, європейців, американців і всіх "наших глобальних партнерів".
Bloomberg пише, що найближчим часом Україну відвідає прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, в планах якого обговорення можливості розгортання в Україні міжнародних миротворчих сил після завершення війни. Джерела журналістів зазначають, що прем’єр-міністр Великої Британії Стармер підтримав ідею президента Франції Макрона про розміщення миротворців в Україні.
Також повідомлялось, що обраний президент США Дональд Трамп заявив про підготовку зустрічі з Путіним, щоб закінчити війну в Україні. При цьому політик не уточнив дату, коли вона може відбутися.