Україні необхідна потужніша зброя для переданих винищувачів F-16, щоб вони могли завдавати ударів по наземних ворожих цілях. Таку думку в ефірі Українського радіо висловив генерал-лейтенант у відставці, екс-заступник начальника Генерального штабу ЗСУ Ігор Романенко.
За його словами, зараз українські F-16 в основному можуть виконувати лише завдання з протиповітряної оборони.
"Вони можуть знищити крилаті ракети, безпілотні ударні апарати, ті ж самі "шахеди". У принципі, вони можуть працювати і по авіації ворога. Але авіаційні засоби, які їм надаються - це ракети з інфрачервоними головками самонаведення на 20-40 кілометрів, або радіолокаційними на 110 км і, можливо, і до 160 км".
Необхідно забезпечити літаки більш потужним озброєнням, вважає генерал:
"Для нас це дуже важливо. Йдеться, наприклад, про ракети JASSM. Тому подальша робота з цим триває, тому що нам потрібна не тільки техніка F-16, а й потужніша авіаційна зброя до них, щоб можна було працювати ефективно, сучасно в повітрі і на землі".
Крім того, Романенко розкритикував політику США щодо підготовки пілотів для F-16:
"Тут теж були проблеми. Ми з самого початку говорили, що потрібні дозволи, щоб ми працювали з ветеранами-пілотами F-16, але відповіді немає. Ми надавали наших досвідчених пілотів, і американці наших 12 пілотів ставили в чергу, тоді як тисячу готували на рік. А тепер гальмуються ці процеси і кажуть, що будуть перенавчати кадетів. А це означає місяці, якщо не роки, щоб навчити пілота і завести його в таку масштабну війну".
Коментуючи нещодавню заяву радника наразі чинного президента США Байдена з нацбезпеки Джейка Саллівана щодо дефіциту українських пілотів для F-16, генерал поскаржився на організовану ним політику "керованої ескалації, яка призводила до дуже багатьох негативних дій на цій війні, зокрема й щодо застосування літаків F-16":
"Його аргументація, що навіщо вам ще додатково давати цю техніку, якщо у вас немає пілотів. А пілотів не маємо в такій кількості і зараз, тому що він себе так поводив. У свій час ще під час Другої світової війни вони китайцям, яких вони дуже зараз "люблять", передавали техніку, передавали своїх пілотів і все було добре. Треба і досвідчених перенавчати, і молодих вчити, але, щоб це робилося якомога швидше. А там підхід зовсім інший, тому й результати інші".
Винищувачі F-16 для України - актуальні новини
Нагадаємо, днями президент Володимир Зеленський заявив, що друга партія винищувачів F-16 від Данії вже в Україні:
"Наш повітряний щит посилено додатково. Якби всі партнери були саме такими рішучими, вже вдалося б унеможливити російський терор".