Є кілька способів приборкати хвилювання під час польоту / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

У багатьох людей політ на літаку може викликати справжній напад паніки, особливо на тлі низки гучних авіакатастроф, що сталися в грудні 2024-го і на початку 2025 року.

Дані пошуку Google показали, що інтерес до "тривожності під час польоту" зріс на приголомшливі 5614% у січні 2025 року, пише Daily Express.

Проте, за словами доктора Брайана Рамоса з Simply Nootropics, існують науково обґрунтовані способи подолання стресу на борту літака.

Відео дня

"Минулий досвід людей, риси характеру і загальний рівень тривожності впливають на те, наскільки інтенсивно вони відчувають тривожність під час польоту. Зі збільшенням висвітлення в ЗМІ трагедій в авіації багато хто, хто колись літав спокійно, тепер може опинитися на межі. Моя мета – повернути все в перспективу за допомогою перевірених методів, щоб заспокоїти і переналаштувати тривожний розум", – пояснив доктор Рамос.

Фахівець підкреслив, що страх перед польотом значною мірою корениться у сприйнятті, а не в реальному ризику. Розуміючи, як мозок реагує на стрес, і застосовуючи прості психологічні зміни, мандрівники можуть повернути собі контроль.

За його словами, одна з найефективніших стратегій – переосмислити занепокоєння як хвилювання. Тривога і хвилювання викликають схожі фізіологічні реакції, такі як прискорене серцебиття і підвищена пильність, але мозок інтерпретує їх по-різному.

"Замість того, щоб говорити собі: "Я боюся літати", спробуйте сказати: "Я схвильований цією подорожжю". Це просте переосмислення перетворює нервову енергію на щось позитивне і надихаюче", – пояснив доктор Рамос.

Ще один ключ до заспокоєння занепокоєння під час польоту – це розгляд фактів. Авіаперельоти залишаються одним із найбезпечніших видів транспорту, при цьому ймовірність аварії значно нижча, ніж під час водіння автомобіля, зазначає він.

"Озирніться навколо. Чи бачите ви бортпровідників, які панікують? Інших пасажирів? Реальність така, що політ статистично безпечніший, ніж більшість повсякденних справ, включно з переходом вулиці", – заспокоює експерт.

Крім того, за словами Рамоса, один із найкращих способів приборкати хвилювання під час авіаперельоту – відволікання уваги. Читання захопливої книги, розважальний подкаст або навіть перегляд фільму під час польоту можуть перенаправити мозок від нав'язливих тривог.

"Час летить, коли ви занурені в щось приємне, і перш ніж ви це усвідомлюєте, ви приземляєтеся в пункті призначення", – додав він.

Якщо ж занепокоєння посилюється під час польоту, перезавантажити мозок можуть допомогти прості вправи на заземлення. Зокрема, доктор Рамос рекомендує метод дихання 4-4-4, за якого ви вдихаєте протягом чотирьох секунд, затримуєте дихання на чотири секунди і видихаєте протягом чотирьох секунд. Цей метод уповільнює реакцію нервової системи на стрес і сприяє розслабленню.

Ще одна ефективна стратегія – заземлювальна вправа 5-4-3-2-1, яка перемикає увагу з тривожних думок, задіюючи почуття. Для цього нейробіолог радить визначити п'ять речей, які ви бачите, чотири речі, яких ви можете торкнутися, три звуки, які ви чуєте, дві речі, які ви можете понюхати, та одну річ, яку ви можете спробувати на смак. Цей метод змушує розум відновити зв'язок із теперішнім моментом, знижуючи інтенсивність занепокоєння.

Також доктор Рамос закликає використовувати позитивний внутрішній діалог, нагадуючи собі про те, що занепокоєння тимчасове, а авіаперельоти виключно безпечні. Тим, кому потрібна підтримка, додатковий рівень спокою можуть забезпечити подкасти з керованою медитацією.

"За правильного настрою політ може перетворитися з чогось жахливого на щось хвилююче. Вся суть у тому, як ви тренуєте свій мозок реагувати", – підсумував він.

Як раніше повідомляв УНІАН, експерти запевняють, що незважаючи на низку гучних авіакатастроф протягом останніх місяців, літаки, як і раніше, залишаються найбезпечнішим видом транспорту.

Вас також можуть зацікавити новини:

Читайте свіжі новини туризму, шукайте ідеї для подорожей і дивіться мальовничі фото з усього світу на Телеграм-канал УНІАН.Туризм.