ДНК-тест на встановлення батьківства необхідний у кількох випадках. Далеко не завжди, хоча й часто, потреба криється в бажанні жінки притягнути чоловіка до фінансової відповідальності - наприклад, змусити виплачувати аліменти. Іноді причина більш серйозна.
- Навіщо потрібен ДНК тест на батьківство
- Чи є ДНК тест на батьківство аргументом під час розподілу спадщини
- Який тест ДНК на батьківство найточніший та скільки він коштує
Навіщо потрібен ДНК тест на батьківство
Іванна Мацелюх, радник Адвокатського обʼєднання "Globa&Globa", доктор юридичних наук, професор в коментарі УНІАН розповіла, що ДНК-тест на батьківство потрібен тоді, коли при судовому розгляді справи встановлюється сам факт батьківства чи материнства або він оспорюється:
Інколи ДНК-тест на батьківство потрібен під час розгляду справ про спадщину.
Щоб офіційно встановити факт батьківства людина, якщо вона, до прикладу, мешкає у столиці, має клопотати у суді про звернення до експертної установи і лише на підставі судової ухвали про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи відбувається звернення до Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, який і проведе це дослідження.
За словами Мацелюх, в Україні є і державні, і приватні експертні установи, але юридичну силу в суді мають лише ті результати ДНК-тестів, які зроблені в державній лабораторії. Саме тому треба через суд клопотати про звернення до офіційної державної експертно-криміналістичної установи, в якій зроблять забір матеріалу, дослідять його та встановлять факт батьківства або простежать спорідненість.
Також важливо знати, що тест на ДНК потрібно робити при загибелі батька чи матері, якщо факт батьківства чи материнства не був офіційно встановлений, а особі потрібно отримати спадщину, і вона виходить для одного з батьків за документами "ніхто".
Чи є ДНК тест на батьківство аргументом під час розподілу спадщини
Експерт каже, що під час тесту на ДНК збираються так звані маркери – традиційно їх 23 чи більше. Якщо у чоловіка та дитини є розбіжності по 2 маркерах і більше, його батьківство виключається. Це експертне заключення є лише одним із доказів, яким можна оперувати у судді для встановлення того чи іншого юридичного факту, до прикладу, спорідненості, яка дозволить претендувати на спадщину.
Саме тому кожна людина має розуміти, що потрібно для тесту на батьківство звертатися до суду, тому що експертне заключення без судового рішення не буде мати ніякої юридичної сили. Його можна використати лише як один із доказів у справі, в рамках якої його замовляють.
Який тест ДНК на батьківство найточніший та скільки він коштує
Мацелюх наголошує, що суд визнає лише результати державних експертних лабораторій – йдеться про експертно-криміналістичні центри МВС, які є в кожній області України.
Також експерт пояснила, як зрозуміти, скільки коштує один тест ДНК на батьківство. Вартість тесту, за її словами, залежить від того, скільки маркерів забирає лабораторія, чим їх більше - тим дорожче коштуватиме тест ДНК. Мінімальна кількість маркерів для тесту на батьківство - 23, коштує приблизно 4 тисячі гривень. Більше маркерів збирають для того, щоб встановити інші рівні спорідненості.
Тож, підсумовуючи, можна сказати, що кожна людина сама вирішує, чи можна довіряти генетичним тестам, чи ні, але якщо ви хочете вирішити питання зі спадщиною або отримати документ, який буде мати юридичну силу, то тест на встановлення батьківства потрібно робити лише через суд.