21 листопада Україна відзначає Україна відзначає День гідності та свободи - річницю двох найважливіших революцій. Помаранчева революція почалася 22 листопада 2004 року під час президентських виборів, на яких нечесним шляхом переміг Віктор Янукович. Українці вийшли на протести проти фальсифікації. Євромайдан або Революція гідності розпочався 21 листопада 2013 року. Причиною стала різка відмова від євроінтеграції через проросійський курс уряду. Десятки тисяч людей зібралися на майдані Незалежності, оголосивши безстрокову акцію протесту. Активісти вимагали ухвалення євроінтеграційних законів або відставки уряду.
Сьогодні хочеться нагадати, як Росія всі ці десятиліття з моменту розвалу СРСР всіляко намагалася (ще до війни та логіки руйнування) посилювати свій вплив на Україну.
Але при цьому не займалася реальним вивченням процесів. Натомість всі ці великі бюджети різним проросійським прихвостням йшли виключно на пропагандистську маячню, за логікою того, що хотіли чути безпосередньо у Кремлі.
Тобто, системною політикою на пострадянському просторі у Росії ніхто серйозно не займався, роблячи ставку виключно на силовий ресурс (війни та конфлікти), економічний шантаж та пропагандистську муть.
Тому у Росії так і не зрозуміли, що Майдани в Україні - це не воля якоїсь однієї з груп і, тим більше, ніяке не зовнішнє втручання. Це звична для української політичної системи та українського суспільства форма реагування на перекоси, які можуть виникати в той чи інший момент нашої історії, це прояв громадянської позиції. Врешті, Майдани у нас (згадаймо Революцію на граніті) та дострокові вибори (президентські та парламентські) були ще з 90-х…
Але у Росії надавали перевагу спрощеному трактуванню подій, у руслі російської пропаганди про зовнішнє втручання.
І як наслідок: підхід "створювати контрольований хаос" не дав очікуваного результату. Хаос у "хаосі" (в сенсі відсутності єдиного центру прийняття рішень, на який можна тиснути) неможливо контролювати. Влаштувати - можна, а контролювати (а значить - отримати необхідний результат) - ні.
А те, що Росія розпочала проти України війну, говорить ще й про те, що в Москві ніхто не займається/не хоче займатися вивченням процесів та вирішенням проблем у середині самої Російської Федерації. Адже куди простіше лякати суспільство зовнішнім ворогом, аніж займатися модернізацією власної країни. Бо модернізація неможлива без конкуренції і громадянського суспільства.
Олеся Яхно, політолог, кандидат політичних наук