Відповідно до законів, кожен українець може отримати від держави земельну ділянку, щоб використовувати її за цільовим призначенням. Також існують категорії громадян, у яких є пільги. Як отримати землю та які існують ділянки - далі в матеріалі.
Хто може отримати землю від держави
Як передбачається Земельним Кодексом, кожен повнолітній має право безкоштовно приватизувати в Україні до 2,28 гектара. Надалі землю можна продавати на свій розсуд.
У зв'язку з воєнним станом увесь цей процес на паузі, але підготуватися до нього не завадить. Зокрема, корисним буде дізнатися, як отримати землю від держави.
Першими на чергу в отриманні ділянки стоять громадяни, які отримали інвалідність через війну, ті, хто втратив близьких, і учасники битви.
Важливим нюансом є те, що це можливо тільки в тому випадку, якщо громадянин ще не користувався цим правом на конкретний тип ділянки.
Як отримати землю за УБД - хто і на скільки може претендувати
Українські військові та силовики, які брали участь у бойових діях, можуть безкоштовно отримати земельну ділянку. Також статус учасника бойових дій надається особам, які виконували службові завдання в зоні конфлікту.
Відмовити в наданні землі можуть тільки якщо місце розташування об'єкта не відповідає вимогам законодавства. Щоб полегшити собі завдання, варто проконсультуватися з фахівцями.
Розмір безкоштовної ділянки, на яку можуть претендувати особи з УБД, залежить від її призначення. Під садівництво - до 1,2 тисячі кв.м, а під сільське господарство - до 20 тисяч кв.м.
Якщо ж ділянка потрібна для будівництва будинку, то тут усе залежить від місця розташування землі:
- у селі - до 2,5 тисяч кв. м;
- у поселенні (колишні СМТ) - до 1,5 тисячі кв. м;
- у місті - до 1 тисячі кв. м.
Якщо це дачний будиночок, то обмеження таке саме, як і для міського житла.
Як отримати землю від держави
Щоб скористатися своїм правом, необхідно звернутися до місцевого органу влади, який уповноважений передавати землю. Крім того, потрібно підібрати ділянку на кадастровій карті та звернутися до місцевого територіального управління Держгеокадастру.
Якщо говорити про кількість землі, все залежить від типу ділянки і де вона розташована.
Керуюча партнерка Юридичної фірми "Результат" Любов Полішкевич розповіла, чи можна заздалегідь звернутися з приводу отримання землі, щоб перейти до оформлення документів одразу після скасування воєнного стану.
"Такої опції немає. Відповідно до вимог чинного законодавства саме по собі звернення можливе, проте органи місцевого самоврядування і органи державної влади не зможуть його розглянути. І навіть, якщо людина зараз звернеться з наміром безплатно отримати земельну ділянку у власність, то вона не отримає якусь перевагу в її отриманні після завершення воєнного стану", - пояснила вона.
За словами експертки, якщо подати заяву на безоплатне отримання землі зараз, то у результаті заявник просто отримає відмову, в якій зазначатиметься, що згідно з чинним земельним законодавством під час дії воєнного стану розгляд такого клопотання неможливий, і порадять подати документ знову після його скасування.
Зараз безоплатно у власність можна отримати лише ті ділянки, які вже перебувають в користуванні громадян (тобто під існуючим нерухомим майном). Вільні ж земельні ділянки під час дії воєнного стану безплатно у власність не надаються.
"До запровадження воєнного стану в Україні безплатно отримати земельну ділянку було складно, і цей процес часто був пов'язаний з корупцією, оскільки вільних ділянок дуже мало (вільні - це ділянки державної і комунальної форми власності, не надані у користування третім особам, а також такі, які відповідно до наявної містобудівної документації можуть бути передані у власність громадянину за тим цільовим призначенням, яке його цікавить). Сама інформація про те, де ж є підходящі масиви для безоплатного отримання землі – дуже цінна", - додала Полішкевич.
Як вона розповіла, найчастіше все відбувалося так – якщо органи місцевого самоврядування та державної влади, які дотичні до інформації про власність та користування земельними ділянками, отримували інформацію, що є масив, до прикладу, 20 гектарів, який не наданий у власність та користування, то ця інформація потрапляла до зацікавленої особи чи групи осіб. Вже вони зверталися в установленому законом порядку, долучивши графічний матеріал з показом розміщення ділянки. Шанси на успіх розгляду такого клопотання були однозначно високі, бо окрім того, що його подала "своя" людина, до того ж - законні підстави для відмови у його розгляді теж були відсутні.
Для отримання землі пересічному громадянину потрібно було знати, де точно знаходиться вільна ділянка, яка підходить під критерії безоплатної приватизації (до прикладу, якщо це ділянка для ведення особистого селянського господарства – до 2 гектарів), її орієнтовну конфігурацію. За умови вільного доступу до Публічної кадастрової карти людина могла шукати вільну ділянку за допомогою цього ресурсу, проте після запровадження воєнного стану доступ до цієї карти закритий. Зараз таку інформацію можна шукати на неофіційних аналогових сайтах з урахуванням того факту, що дані, які містяться на них не оновлювалися з початку дії воєнного стану в Україні.
Ціни на землю в Україні
На думку експертки, лише невеликий відсоток українців самостійно знайшли вільні ділянки.
"Попри те, що Україна вже майже три роки перебуває у стані війни, ціни на землю впевнено зростають. З відкриттям ринку землі у 2021 році почався продаж земель сільськогосподарського призначення, і це вплинуло на земельний ринок. Спершу це були поодинокі продажі земель сільськогосподарського призначення, а з часом цей процес активізувався. Ціна на землю орієнтовно зростає щорічно на 10%. Це нормальний та абсолютно логічний процес", - сказала Полішкевич.
Вартість землі залежить від багатьох факторів, зокрема, від місця розташування й родючості ґрунту, тому деякі ділянки продавали і менш як за тисячу доларів за гектар.