В Україні зросла кількість людей, які готові підтримати вступ України до НАТО у разі, якщо частка українських територій залишиться окупованою Росією. Про це свідчать дані соціологічного опитування проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.
Зазначається, що наразі цю ідею підтримують 47% респондентів, що на 14% більше, ніж у 2023 році. Проти такої ідеї - 36% опитаних українців.
Найбільша частка респондентів, які виступають проти такого вступу - респонденти, старші 50 років (40%); респонденти, які до повномасштабного вторгнення проживали у східних (36%), центральних (38%), південних (48%) областях; респонденти, які живуть за межею бідності (46%); респонденти, які мають близьких на тимчасово окупованих територіях (42%).
Водночас 55% опитаних українців вважають, що найкращим варіантом гарантування безпеки для України є вступ до НАТО. Натомість нейтральний статус, забезпечений міжнародними гарантіями, підтримує 12% опитаних.
Найменша підтримка серед запропонованих варіантів у сценаріїв, за якими Україна отримає позаблоковий статус з обмеженням власних оборонних спроможностей і ставка винятково на власні сили зі збереженням оборонних спроможностей. Ці сценарії підтримало по 3% респондентів.
Дані про опитування: опитування проведено Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова у період з 29 листопада по 14 грудня 2024 року. Методом face-to-face опитано 1518 респондентів віком від 18 років у 23 областях та місті Києві.
Вступ України до НАТО: важливі новини
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що запрошення до НАТО має отримати вся територія України. Водночас він зазначив, що дія 5 статті Альянсу може не поширюватися на тимчасово окуповані території.
Тим часом у Білому Домі заявили, що питання вступу України до НАТО буде вирішувати вже нова адміністрація президента США. Водночас там відзначили, що не наразі вони "не впевнені в успіху подібних переговорів" і у 2025 році.