Після того, як волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який проживає в Харкові, повідомив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України, його історія викликала жваве обговорення в соціальних мережах. З офіційного повідомлення Державної міграційної служби з цього приводу можна зробити висновок, що відомий волонтер просто не встиг вчасно (протягом 15 робочих днів до закінчення його законного строку перебування в Україні) подати документи в ДМС.

Тут варто брати до уваги і людський фактор: і те, що сам волонтер із Японії міг пропустити строки подачі документів, і те, що він міг не зібрати увесь потрібний пакет, і те, що в територіальних відділеннях ДМС не володіють японською і могла бути проблема комунікації за відсутності перекладача…

Але навіть у разі, якщо Фумінорі Цучіко все зібрав і надав, але сталося це лише за декілька днів до завершення законного стоку перебування, то міграційна служба вже могла їх не прийняти (це дозволено законом).

Чи можна боротись з такою забюрократизованістю? Так. І в деяких ситуаціях все потроху покращується. Приміром, до листопада 2024 року іноземці, які стали до лав Сил оборони України за контрактом, після закінчення його строку мусили протягом семи днів залишити територію України. В листопаді набули чинності зміни до українського законодавства, і тепер такі військовослужбовці після закінчення контракту ще три місяці мають легальний статус для перебування на території України.

Відео дня

Також з листопада наша держава намагається розв’язати проблему з виходом з іноземного громадянства для отримання українського. Мова, зокрема, про необхідність надання довідки з консульства країни, громадянином якої є військовослужбовець (це можуть бути – а часто так і є – РФ та Білорусь), про зобов’язання вийти з цього громадянства. Раніше аргументи про те, що людина не може вийти з громадянства за такою процедурою, адже, залишивши територію України і потрапивши в консульство Росії чи Білорусі, звідти вже може не повернутись, доводилось наводити через суд. З листопада ДМС має приймати документи від таких осіб без вказаних додаткових умов…

Повертаючись до історії японського волонтера, навіть після того, як термін отримання тимчасової посвідки на проживання сплив, це не має бути надвеликою проблемою.

По-перше, до таких випадків не застосовується процедура депортації. Для цього треба бути не волонтером, а якимось затятим злочинцем.

По-друге, Фумінорі Цучіко не просто якийсь нелегал. Він живе і працює в Харкові вже не перший рік. Тобто, має місце, де живе, має когось з громадян України, хто виступає як приймаюча сторона, і так далі.

І, по-третє, з повідомлення ДМС щодо зустрічі з харківським волонтером із Японії, можна зрозуміти, що йому нарешті надали чіткий алгоритм дій, який дозволить продовжити законне перебування в Україні.

Наталія Гнатик, адвокат ОА "Актум"

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням