
У Тернопільській області на старому цвинтарі нині неіснуючого села Пужники тривають пошуково-ексгумаційні роботи, у яких беруть участь експерти з Польщі. Вони хочуть знайти останки поляків, які загинули в 1945 році. У "Радіо Свобода" з'ясували, як просуваються ексгумаційні роботи.
Зазначається, що в пошуку та ексгумації жертв польсько-українського конфлікту беруть участь судові медики, археологи, генетики та антропологи. Від Польщі задіяні дослідники з фонду "Свобода і демократія", вчені з Поморського медичного університету та представники польського Інституту національної пам'яті, а від України - дослідники фонду "Волинські старожитності" під наглядом Мінкульту, Українського інституту національної пам'яті та міжвідомчої комісії.
Журналісти наголосили, що цю подію в Польщі називають "Волинською різаниною", пов'язуючи її з "нападом УПА на мирне населення". Українські фахівці ж наполягають на тому, що загибель поляків у ніч із 12 на 13 лютого 1945 року не була "етнічною чисткою", а всі ці події не належать до "Волинської трагедії", бо історично й географічно ця частина Тернопільщини не входила до Волині. За їхніми словами, це був польсько-український збройний конфлікт у роки Другої світової війни та після неї, з 1942 до 1947 року.
Журналісти поділилися, що від села Пужники лишилися тільки каплиця, старий цвинтар, хрест і фруктові дерева, які росли біля хат. Від фундаментів будинків навіть не залишилося залишків.
Місцеві жителі, яких переселили з Пужників до Польщі, а також їхні нащадки розповіли журналістам, що тіла загиблих поховали у дві ями на старому кладовищі 13 лютого 1945 року. На могилах поставили два хрести.
Саме тому на цьому місці фахівці вирішили проводити ексгумаційні роботи. У виданні нагадали, що 2023 року тут уже проводили пошукові роботи українські та польські археологи, які знайшли 5 останків у братській могилі.
Журналісти додали, що поруч біля цвинтаря польська сторона встановила медичний намет, у якому розташовано спеціальну лабораторію для проведення експертизи ДНК знайдених останків. Польські експерти зазначили, що такого високого рівня експертизи раніше ще не проводили.
У виданні з'ясували, що ексгумаційна робота має такий вигляд: спершу підготували місце, викорінивши дерева, знімають верхні шари землі, відкривають могили, піднімають рештки та проводять медичні аналізи. Учасник експедиції з Поморського медичного університету в Польщі Анджей Оссовскі підкреслив, що головною метою команди є ідентифікація жертв.
"Сюди буде перенесено знайдені рештки і буде виконано антропологічні аналізи, медичні, зібрано матеріал для подальшого дослідження генетичного. Визначення статі, головних даних про особу і аж до отримання генетики. Досі такого дослідження не проводили. Будемо здатні ідентифікувати останки... Причини смерті можна встановити, якщо збереглися зображення. Це будуть аналізи генетичні, насамперед, які відбуватимуться в лабораторії і вони ґрунтуватимуться на порівнянні з матеріалом, узятим від близьких жертв", - сказав він.
Відновлення ексгумацій жертв Волинської трагедії
Раніше УНІАН повідомляв, що 2017 року через знесення пам'ятників воїнам УПА в Польщі Київ наклав мораторій на ексгумацію польських жертв Волинської трагедії. Уже в листопаді 2024 року міністри закордонних справ України та Польщі змогли домовитися про зняття мораторію.
У відповідь Польща зобов'язалася приділити належну увагу місцям пам'яті українців на польській території. В Україні зазначили, що стежитимуть за тим, як поляки виконують ці домовленості.