У 2024 році в Україні було скасовано термін "обмежено придатний" до військової служби, тож люди з таким статусом мають повторно пройти ВЛК (військово-лікарську комісію) до 4 лютого 2025 року. Про основні нюанси виданню "РБК-Україна" розповіла адвокатка та партнерка Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & Partners" Лідія Карплюк.
За словами адвокатки, відповідно до підпунктів 2 та 4 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487) призовники, військовозобов’язані та резервісти мають прибувати за викликом до ТЦК та СП, зокрема – з метою проходження медичного огляду.
Відповідно до чинного законодавства, медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу ЗСУ, на підставі направлення. Воно, своєю чергою, формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, або у паперовій формі.
Карплюк наголошує, що військовозобовʼязані громадяни мають пройти медичний огляд за направленням ТЦК та СП. Тож якщо людина отримала повістку, вона має зʼявитися за викликом, отримати направлення на ВЛК та пройти її. Якщо повістки немає, людина має право, але не зобовʼязана самостійно звертатися до ТЦК та СП, додала адвокатка.
Що буде, якщо не пройти ВЛК
За словами Лідії Карплюк, якщо людина не прибуває за повісткою або відмовляється від проходження медичного огляду після отримання направлення, це вважається порушенням правил військового огляду. За це передбачено штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень (відповідно до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Проте автоматично отримають штраф не всі обмежено придатні громадяни. Покарання накладається тільки в разі порушення, зокрема в таких випадках:
- особа не з'явилася за повісткою,
- особа не пройшла медичний огляд після отримання направлення,
- особа ігнорує офіційні виклики.
У випадку, якщо людина не може отримати повістку через зміну місця проживання, ненадання нових контактних даних до ТЦК або відмову від її отримання, її можуть визнати належно оповіщеною і притягнути до відповідальності.
Але є певні винятки. За словами адвокатки, з 16 січня 2025 року набрали чинності зміни до Порядку № 560. Пункт 63 в новій редакції визначає, що військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК та СП із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
"Це не стосується тих, кого раніше визнали обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від 6 до 12 місяців відповідно до висновку ВЛК, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) ВЛК. Водночас, за чинною редакцією абзацу 3 цього пункту, військовозобов’язані, які вже мають оформлену відстрочку і строк її дії не завершився, не направляються на медичний огляд. Винятком є лише ті, хто подають документи для прийняття на військову службу за контрактом", – йдеться у матеріалі.
Отже, якщо військовозобовʼязана особа має право на відстрочку, подає відповідну заяву, її можуть відправити на медогляд лише за умови закінчення строку дії попереднього висновку військово-лікарської комісії. Ті військовозобовʼязані громадяни, які вже мають відстрочку, звільняються від проходження медогляду, доки її термін не закінчиться.
Мобілізація в Україні: ви могли це пропустити
Військовослужбовець ЗСУ і політолог Кирило Сазонов заявив, що Силам оборони України потрібні люди, але є значно більша потреба в техніці та зброї.
Народний депутат, заступник голови комітету ВРУ з питань нацбезпеки і оборони Єгор Чернєв каже, що ні від Генштабу ЗСУ, ні від Міноборони запитів щодо зниження мобілізаційного віку України до 18 років на сьогодні у профільному комітеті ВРУ немає. Він акцентував, що насамперед в Україні існує проблема не з людьми, а з нестачею озброєння.