В Україні триває мобілізація військовозобов'язаних громадян у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ. Проте чоловіки можуть отримати право на відстрочку від призову.
Лілія Мамедова, старша юристка у компанії Приходько і партнери, розповіла, чи може військовозобов'язаний виїхати за кордон з відстрочкою по догляду.
Вона зазначила, що українці можуть здійснювати догляд на постійній основі без проходження спеціального навчання та необхідності дотримання державних стандартів надання соціальних послуг.
Юристка наголосила, що догляд може здійснюватися:
- за особами зі встановленою інвалідністю I групи (крім осіб з психічними розладами, яким потрібна спеціалізована професійна допомога);
- за дітьми з інвалідністю;
- за невиліковно хворими, які не здатні самостійно себе обслуговувати;
- за дітьми з важкими травмами, яким потрібно надавати паліативну допомогу.
За її словами, необхідність постійного догляду визначається окремо в кожному конкретному випадку.
Мамедова нагадала, що з 18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. У ньому, зокрема, підтверджується відстрочка для військовозобов'язаних чоловіків, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю. Проте він повинен проживати спільно з такою особою та мати пакет документів для отримання відстрочки.
Щоб отримати відстрочку від мобілізації за доглядом, потрібно звернутися до ТЦК і СП за місцем реєстрації/проживання з відповідною заявою, розповіла юрист. Разом із заявою потрібно подати документи, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право отримати відстрочку.
Також уряд змінив постанову про відстрочку від мобілізації, додала Мамедова. Серед іншого, це стосується особливостей законодавчого встановлення факту догляду за особами з інвалідністю.
Юристка уточнила, що до постанови про відстрочку від мобілізації було внесено такі зміни:
- комісія встановлює факт догляду протягом 10 днів (раніше чіткий термін не зазначався);
- спрощення порядку відходу для військовозобов'язаних.
Вона підтвердила, що для першої групи спорідненості (дружина, діти, батьки) не потрібно вказувати інформацію про відсутність інших членів сім'ї. Це необхідно тільки для другої групи спорідненості.
За словами юриста, відстрочка по догляду передбачає отримання офіційного документа та повідомлення в ТЦК і СП.
"Що стосується питання виїзду за кордон з відстрочкою по догляду, це можливо, проте існують деякі особливості. Попередньо потрібно обов'язково уточнити свої дані в ТЦК і СП для внесення інформації про отримання відстрочки", - написала Мамедова.
Юристка наголосила, що на кожному військово-обліковому документі має бути VIN-код. Військовозобов'язаний має показати його на вимогу прикордонників під час перетину кордону.
Крім того, військовозобов'язаний, який отримав відстрочку по догляду, повинен повернутися в Україну до закінчення терміну її дії. У разі порушення цієї умови, таку особу можуть притягнути до відповідальності за ухилення від мобілізації.
Мобілізація в Україні - інші новини
Раніше у BBC повідомили, що темпи мобілізації в Україні не покривають навіть поточні втрати. При цьому українська армія є однією з найстаріших у світі, пише видання.
Крім того, у Верховній Раді розкрили, чи розглядають мобілізацію жінок і хлопців від 18 до 25 років. Наразі відповідних законопроєктів або пропозицій на розгляд профільного Комітету не надходило.