До 7 лютого 2025 року продовжено воєнний стан і мобілізацію в Україні. Не призивають до армії військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку від мобілізації та, власне, саму відстрочку, оформлену за всіма правилами. Хто може претендувати на неї - розповідаємо нижче.
Відстрочка від мобілізації 2025 - хто отримає в січні
Усі підстави, на яких військовозобов'язаний може отримати відстрочку від армії, прописані в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 23). Зокрема, таку відстрочку можуть отримати:
- ті військовозобов'язані, у кого є бронювання;
- ті, у кого є підтверджена інвалідність будь-якої групи;
- ті, хто, згідно з висновком ВЛК, вважається тимчасово непридатним - їм надається відстрочка від мобілізації за станом здоров'я;
- ті, чиї близькі родичі (наприклад, дружина/чоловік, їхні батьки) - особи з інвалідністю 1-ї або 2-ї групи (тоді надається відстрочка від мобілізації по догляду за інвалідом);
- ті, чиї близькі родичі загинули під час АТО або в період воєнного стану чи їх визнали зниклими безвісти (у разі, якщо вони були безпосередніми учасниками або забезпечували проведення заходів).
Відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами надається також тим, хто має трьох дітей (або більше) до 18 років (і не має заборгованості з аліментів, якщо людина зобов'язана їх платити).
Весь перелік підстав для відстрочки за сімейними обставинами викладено в статті 23 Закону.
Педагогів, наукових співробітників з науковим ступенем, які працюють не менше, ніж на 3/4 ставки в навчальному закладі, теж не призивають. Серед тих, кому надається відстрочка від мобілізації - народні депутати, судді Конституційного суду, члени Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Рахункової палати та дипломати.
Передбачена в Україні відстрочка від мобілізації для студентів, але не для всіх - раніше ми розповідали, що передбачає мобілізація студентів у січні 2025 і хто не отримає відстрочку.
Також у деяких випадках може не надаватися відстрочка від мобілізації по догляду за літньою людиною, інвалідом 1 групи або відстрочка від мобілізації по догляду за інвалідом 2 групи (наприклад, якщо крім військовозобов'язаного, є інші родичі, які здатні утримувати літню людину або людину з інвалідністю).
Відстрочка від мобілізації по догляду за інвалідом 3 групи надається лише в окремих випадках (сюди входять онкологія, захворювання психіки, церебральний параліч, відсутність кінцівок, стоп, кистей рук, наявність лише одного парного органу тощо).
Нагадаємо також, що відстрочку слід оформляти за всіма правилами, а також не забувати продовжувати її - тільки тоді вона вважається дійсною. Наразі опція "Відстрочка від мобілізації" є в застосунку Резерв+, тобто продовжити її можна без відвідування ТЦК. Щоправда, як виявилося, ця опція в додатку доступна не для всіх категорій громадян.