"Україна є ділянкою Землі із найбільшою щільністю розслідувань тяжких злочинів за всю історію людства", - сказав Девід Шеффер, перший посол США з особливих доручень щодо воєнних злочинів (1997-2001) в інтерв’ю виданню "Юридична практика".
Коментуючи можливості міжнародних розслідувань воєнних злочинів, він нагадав, що завдяки сучасним технологіям звичайні люди, які стали свідками, можуть передати свої фото чи відео журналістам, громадським розслідувачам, українській прокуратурі та/або Міжнародному кримінальному суду. Зокрема, МКС має онлайн-платформу для таких подань свідчень очевидців подій в України. Безкоштовний додаток EyeWitness to Atrocities також дозволяє передати зображення, які можуть бути доказами воєнних злочинів. При цьому немає необхідності подавати скаргу до органів влади, а дані можна передати як анонімний користувач – відзняті фото та відео матимуть необхідні для суду метадані про дату та місце зйомки.
"Якщо говорити про безпеку, то додаток eyeWitness to Atrocities має низку захисних функцій, і документаторам рекомендується приділяти першочергову увагу власній безпеці та оцінювати, чи безпечно робити запис чи фото в їхніх обставинах, чи ні", - радить американський юрист.
Хоча воєнні злочини не мають терміну давності, і час може грати на користь злочинцям, електронні докази, зібрані через eyeWitness, зберігаються на надійних серверах компанії Lexis Nexis у незмінному вигляді. Це ускладнить можливості для їх компрометації в суді. "Це змінює правила гри в питанні, що пройде ретельну перевірку на допустимість як доказ у залі суду", - переконаний юрист, який був причетний до створення 5 міжнародних трибуналів.
"Якщо цифрові докази вже були передані за допомогою EyeWitness to Atrocities, то людина може бути впевнена, що вони будуть належним чином надані суду та доступні при розгляді справ у МКС", - наголосив Девід Шеффер та закликав небайдужих громадян, активістів, журналістів до відповідального збору свідчень воєнних злочинів.
Розробка Міжнародної асоціації адвокатів – додаток eyeWitness зібрав більше 53 тисяч фото та відео файлів із свідченнями воєнних злочинів в Україні.
Особливість додатку в тому, що передані файли неможливо змінювати, а метадані про дату, час та геолокацію зйомки додаються автоматично. Файли перебувають в надійному сховищі, а режим їх передачі дотримується до самого моменту передачі слідчим міжнародних судів та інституцій ООН.