"Укрпошта" оголосила про стратегічне партнерство з глобальним китайським маркетплейсом TEMU.
Сама по собі торгівельна платформа, яка об’єднує продавців, навіть якщо вона має агресивний маркетинг, не несе загроз. Тому з цієї точки зору питання стратегічного партнерства "Укрпошти" та TEMU я б не називав чимось критичним. Якщо не вони, то хтось інший це зробив би. Адже українці у будь-якому випадку будуть купувати китайські товари, зокрема і на TEMU. Китай став настільки масштабним гравцем на ринку товарів, що ми можемо відмовитися від всього російського, але від китайського - навряд.
Інша справа – що товари з маркетплейсу TEMU, що купують українці, вони купують через китайський додаток. Максимальне шпигування – це один з напрямків глобальної стратегії Китаю. КНР використовує все – смартфони, месенджери та додатки на кшталт TEMU, TikTok, Aliexpress - для того, щоб збирати інформацію, обробляти її та використати, коли та як буде потрібно.
Звісно, хтось може сказати, що й ті самі Iphone збираються у Китаї. Але варто розуміти: збирати під контролем американців чи європейців, або контролювати весь цикл розробки – це зовсім різні речі.
Глобальні шпигунські загрози – це радше проблема державного рівня. Однак під час використання китайських додатків кожному варто бути трошки параноїком.
Приміром, коли ми встановлюємо додаток, він запрошує у нас доступ, наприклад, до GPS, камери, файлів тощо. Але для чого додатку для продажу товарів ваш GPS? Вважаю, що він не конче потрібен, тож варто цей доступ заборонити. Якщо ж ви його залишаєте, то маєте брати до уваги, що в такому разі додаток буде відправляти отриману інформацію на сервери. В даному випадку – на сервери того ж TEMU. Однак всі IT-компанії, які працюють у Китаї, співпрацюють зі спецслужбами. Відповідно, вони збагачують загальну базу і вашими даними. Далі, у разі потреби, вони можуть визначити, хто де живе, з ким зустрічається тощо. Тож люди, які за своїм родом діяльності не хотіли б (або й не мали) поширювати таку чутливу інформацію, повинні про такі речі знати і дбати про безпеку.
Втім, будь-хто має користуватись такими додатками, включаючи голову: слідкувати, які доступи надаємо, яку інформацію поширюємо, які картки заводимо для оплат за товари і так далі.
Використання в інтернеті карток - у будь-якій системі, включно з TEMU - це завжди ризик. Є загроза того, що систему зламають, а данні про картки вкрадуть. Тому для покупок в інтернеті треба використовувати окремі картки, на які відправляти мінімальну суму - лише на конкретну покупку. Навіть якщо дані цієї картки потраплять комусь у руки, шахраї не зможуть заподіяти великої шкоди.
Також краще не вказувати персональні номери телефонів та адреси електронних пошт, які ви використовуєте у ваших соціальних мережах чи для реєстрації в банках.
Адже якщо ці дані кудись витечуть, їх можуть використовувати для подальших шахрайских атак…
Українцям треба усе це пояснювати. Певно, не зайвою була б якась масштабна інформаційна кампанія. Щоб у разі, якщо ми продовжимо користуватись китайськими додатками, то, принаймні, робитимемо це свідомо.
Віталій Якушев, фахівець в області інформаційних технологій та захисту даних