На пропускному пункті дуже важлива правильна "легенда"/ Колаж УНІАН, фото Стефан Воронцов для Business Insider

В українців, які хочуть виїхати з окупованих територій, є тільки один шлях - через Росію. Як розповів Business Insider Стефан Воронцов, волонтер, який допомагає охочим покинути окуповану територію, перетинати лінію фронту надто небезпечно, тож потрібно їхати через Крим або Ростов-на-Дону. У кожному з них є прикордонний пункт, через який українці можуть потрапити в Росію, але пройти через них неймовірно складно, і найменша помилка може призвести до відправлення до в'язниці.

За його словами, для кожного охочого евакуюватися створюють "легенду" про те, чому людина хоче потрапити в Росію, про сім'ю і національну ідентичність, а також про минуле. Наприклад, хворі можуть сказати, що хочуть відвідати російську лікарню, а сім'ї - що хочуть поїхати на Чорне море. 

Росіяни шукають про вас усе

За словами Воронцова, найважливіше, що потрібно зробити під час евакуації, - очистити телефон, оскільки росіяни на прикордонному пункті "перевіряють усе", і ретельно шукають людей із проукраїнськими поглядами.

Відео дня

"Евакуйовані мають бути готовими до того, що на прикордонному пункті їх можуть допитувати впродовж шести годин, і охоронці скрупульозно перевірятимуть усе: їхні телефони, повідомлення в соціальних мережах, історію пошуку. Усе, що пов'язано з Україною, може вас викрити. Українські слова, текстові повідомлення від членів сім'ї, фотографії українського прапора і навіть синьо-жовті кольори можуть завдати вам неприємностей. Правоохоронці можуть перевірити, чи не підписувалися ви на проукраїнські канали в соціальних мережах", - розповідає волонтер.

За його словами, особливо важливо видалити карти:

"Росіяни не люблять карти, і вони думають, що ви використовуватимете їх для надсилання координат. Фотографії будівель або міських об'єктів також можуть стати пасткою, тому що їх можуть видати за свідчення російських позицій".

Також під час перевірки росіяни переглядають телефонні контакти та історію дзвінків і шукають у своїй базі даних номери проукраїнських людей або українських солдатів.

"Навіть якщо це невідомий вам номер, вас однаково можуть спіймати, якщо він пов'язаний із кимось, хто не подобається росіянам. Ми також враховуємо тип телефону, яким користуються ті, кого евакуюють. Якщо вони користуються телефоном на базі Android, росіянам дуже легко відновити багато видалених даних, наприклад повідомлення і фотографії за останні два-три роки", - розповідає волонтер.

За його словами, він радить людям додати "російського колориту" у свій телефон, наприклад, підписавшись на проросійські Telegram-канали або блогерів у YouTube.

Виживання на контрольно-пропускному пункті

Як підкреслює Воронцов, на кордоні охорона намагається спровокувати тих, хто евакуюється. Вони ставитимуть запитання, щоб розлютити українців і підловити їх на тому, що вони підтримують Україну. Саме тому так важлива легенда евакуйованого.

Так, каже волонтер, потрібно говорити про ненависть до війни, і прикидатися якомога нейтральнішими. Іноді корисно поскаржитися на український уряд.

При цьому наслідки провалу на контрольно-пропускному пункті можуть бути дуже серйозними, зазначає він.

"Ви можете застрягти в окупованій Україні. Або вас можуть посадити до в'язниці. Або вас можуть відправити в глиб Росії, нікому не сказавши. Десятки моїх друзів, колег та евакуйованих зникли під час цієї подорожі, і я не знаю, де вони".

Якщо українцю вдається подолати всі ці перешкоди і пройти через прикордонний пункт, він може вирушити до Москви. Звідти вони можуть сісти на потяг до Білорусі або Європи і врешті-решт повернутися в неокуповану Україну. Весь процес займає близько чотирьох днів.

Українці в окупації

Народний депутат Руслан Горбенко розповідав, що здебільшого українці повертаються на ТОТ через загрозу націоналізації їхнього майна Росією.

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявляв, що до 40 тисяч людей повернулися в місто. За його словами, частина з цих людей просто хотіли продати своє вціліле майно "за російськими законами", а потім із грошима повернутися в Україну або в Європу.

Вас також можуть зацікавити новини: