Військовослужбовці, які добровільно повернуться на службу до 1 січня 2025 року після самовільного залишення частини (СЗЧ), будуть поновлені з усіма соціальними гарантіями.
Про це розповіла радниця з комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сапьян в ефірі телемарафону "Єдині новини".
Вона зазначила, що поновлення з усіма соціальними гарантіями стосується тільки військовослужбовців, які вперше самовільно залишили частину або дезертирували.
"На них чекають у їхніх військових частинах і повністю відновлять на службі", - наголосила Сапьян.
За її словами, ухваленим парламентом України законом передбачено створити можливість для військовослужбовців, які вчинили СЗЧ, повернутися до 1 січня 2025 року до частин і продовжити службу "без докорів сумління й без конфлікту із законодавством". Вона додала, що було розроблено спеціальний алгоритм, щоб військові в найближчий місяць повернулися на службу для захисту України, а не несли кримінальну відповідальність.
Сапьян поділилася, що керівник військової частини не пізніше трьох діб з дня прибуття військовослужбовця до військової частини або місця проходження служби має продовжити контракт, відновити повну виплату грошового, продовольчого, речового та інших видів забезпечення. Також такому військовослужбовцю поновлюють всі пільги, які передбачені державою.
За словами радниці з комунікацій ДБР, командир має повідомити орган досудового розслідування та військову службу правопорядку про те, що дія військового контракту та служба військовослужбовця продовжуються.
"Відповідно це дає гарантію того, що кримінальне переслідування, кримінальне провадження, яке було розпочато щодо військовослужбовця, призупиняється і автоматично починається процедура закриття такого кримінального провадження. Якщо таке не трапляється до 1 січня 2025 року, то кримінальне провадження завершується, як правило, вироком. За СЗЧ або за дезертирство законами України передбачено позбавлення волі до десяти років", - сказала Сапьян.
Вона зазначила, що до 1 січня військові частини "з радістю приймуть своїх побратимів назад на службу", якщо вони вперше вчинили СЗЧ.
СЗЧ в Україні - важливі новини
Як повідомляв УНІАН, 28 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про повернення на службу після першого самовільного залишення частини або дезертирства. Йдеться про Закон про внесення зміни до частини другої статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
За даними Associated Press, кількість дезертирів у Силах оборони налічує десятки тисяч осіб, зокрема, цілі підрозділи залишають свої пости, залишаючи оборонні рубежі вразливими і прискорюючи територіальні втрати. Також деякі військові йдуть у відпустку за медичними показаннями і не повертаються.
Як пишуть журналісти, за даними української прокуратури, від початку повномасштабного вторгнення Росії понад 100 000 солдатів були звинувачені в дезертирстві. При цьому майже половина з них пішла в самоволку тільки за останній рік.
Крім того, юрист і командир взводу в 92-й окремій штурмовій бригаді імені кошового отамана Івана Сірка Леонід Маслов вважає, що в українській армії випадки дезертирства збільшилися, насамперед через погане командування.