Закон про "амністію" за самовільне залишення частини військовослужбовцями "не спрацював". Про це в ефірі Radio NV сказав Євген Дикий, колишній командир роти у батальйоні "Айдар".
Відповідаючи на запитання щодо проблематики самовільного залишення частини військовослужбовцями, мобілізації та демобілізації, він підкреслив, що "критично необхідні два ключових рішення".
"Це якраз одночасне ухвалення закону про граничний термін служби. Я б не називав його законом про демобілізацію - це закон про граничний термін служби. Про те, що ти маєш відслужити саме певну кількість років. І при тому ще й саме на "нулі" - день за три. І коли тобі виходить цей термін, ти отримуєш право на демобілізацію", - сказав Дикий.
Водночас він зауважив, що "далеко на факт, що всі ним скористаються", адже "є люди, які готові продовжувати далі, але вже на піврічні чи річні контракти і головне - за власною волею, а не бути як кріпаки прив’язаними назавжди".
"Це одна частина. Але ми не можемо ухвалити цю частину без другої: неможлива демобілізація без домобілізації. Ми маємо спершу вирішити питання, хто замінить цих наших захисників і захисниць, які давно вже заслужили право на свій дембель, які три роки вже захищають нас із вами. Ми маємо вирішити, хто, в якому порядку, прийде їм на заміну", - підкреслив екс-командир.
Так, наголосив він, потрібен "дуже жорсткий закон саме про мобілізацію, зокрема про криміналізацію ухилення".
"І от одночасне ухвалення цих двох речей - граничний термін служби і криміналізація ухилення - оце буде вирішенням проблеми. Далі є ще купа додаткових заходів, які треба зробити. Але без цих двох ключових ніщо далі не злетить", - сказав Дикий.
Чому не спрацювала "амністія СЗЧ"
Говорячи про закон про "амністію СЗЧ", екс-командир зауважив, що мусить визнати, що він "не спрацював". "Повернулося близько 10 тисяч людей. Це навіть не кожен десятий… Тобто насправді воно не спрацювало так, як зокрема я сподівався", - зазначив він.
На думку Дикого, причина в тому, що коли починалася робота над законопроєктом, то розглядалися переважно такі випадки СЗЧ, як, наприклад, коли військовослужбовець їхав до вагітної дружини.
"А виявилося, що СЗЧ 2024 року, - це абсолютно інша історія. СЗЧ 2024 року - це вже переважно та мотивація, про яку публічно заявив Гнезділов, коли йшов у своє публічне СЗЧ. Про те, що, вибачте, але хлопців просто вкурвило, що вони воюють третій рік, а ніхто не збирається їх замінювати", - сказав він.
І проти такої мотивації СЗЧ, додав Дикий, "наш закон не спрацював". "От проти мотивації, що "а нас просто дістало, а чому саме ми на все життя тепер...". "Так, ми пішли і першими вас закрили. Ну, тепер замініть нас. Ага, ви не збираєтеся це робити, ви хочете, щоб ми тепер до смерті воювали невідомо скільки років, а ви будете далі жирувати в тилу? А ми в такому разі плювали, ми теж підемо жирувати в тилу". От проти цієї насправді абсолютно справедливої мотивації, от проти неї наш закон не спрацював", - зауважив він.
Тому, на думку Дикого, "помилка, що його просто взяли, автоматично продовжили". "Оце якраз нагадує слабкість. Це якраз нагадує: "Ой, ну, ми нічого з цим не можемо зробити, то давайте ми це легалізуємо". Ні", - сказав екс-командир.
На його думку, цей закон потрібно було продовжувати лише "в пакеті" з питанням про граничний термін служби та "жорстким мобілізаційним законом". "І все ж таки дати не тільки пряник, але вже цього разу дати і батіг. Що от вам останній термін повернутися, але хто вже і цим не скористається, - збільшити відповідальність, щоб це було вже дійсно, вибачте, дофіга років", - сказав Дикий.
СЗЧ в Україні
Як повідомляв УНІАН, 9 січня Верховна Рада України продовжила право на "швидке повернення" і фактично без наслідків для тих, хто здійснив СЗЧ, у військові частини на службу вже з 1 січня до 1 березня 2025 року.
Державне бюро розслідувань повідомило, що після ухвалення відповідного закону до українського війська повернулися понад сім тисяч військовослужбовців, які вперше самовільно залишили частини. З них 4 тис. 396 осіб вже були офіційно поновлені на військовій службі, щодо решти відбувається процес поновлення та закриття кримінальних проваджень.
Федір Веніславський, народний депутат від "Слуги народу", член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, зауважив, що законодавство про самовільне залишення частини "виконало свою місію".