Військовий психолог Андрій Козінчук називає ситуацію із самовільним залишенням частин військовослужбовцями загрозливою, оскільки це призводить до нестачі людей.
Він каже, що випадки СЗЧ можуть призводити до ситуацій, коли там, де мають перебувати 2000 бійців, насправді є лише 500. "Це не зовсім здорово. Бо щоразу, коли нам кажуть: "Мужні, сильні, сміливі", то насправді говорять, що ви просто чуваки, які роблять роботу за декількох. Тому що хтось там втік", - сказав психолог в етері "Радіо Свобода".
Козінчук зазначив, що конкретних цифр не може назвати, але випадків СЗЧ дуже багато. "Дуже сумно, що до цього приклали руки шановні народні депутати. Що вони зробили? Декриміналізували СЗЧ. Красунчики. І пішло ще більше людей", - наголосив він.
За його словами, військовослужбовці змушені самовільно залишати частину через фізичне та моральне виснаження, страх загинути, а також через соціальні/сімейні проблеми:
"Дружина сказала, що йде до іншого. Звісно ж, до цивільного, бо він "нормальний". І хочеться вирішити ці питання. Не відпускають у відпустку, просто скучив. У армії немає вихідних. Є відпустка, в яку можуть не відпускати абсолютно законно, бо не вистачає, знову ж таки, людей".
Він називає це наслідком того, що в Україні "немає мобілізації" та кінцевих термінів служби. "Я не хочу, щоб вся країна йшла на війну. Але якщо ми частиною країни не усвідомимо, що треба йти, то вся країна, хочеш-не-хочеш, буде у безпосередній війні. І Франківщина також, і Закарпаття, і Волинь", - підкреслив Козінчук.
Крім того, він розповів, що існують випадки, коли військові повертаються з СЗЧ. "Як правило, це люди, які домовилися, що їх переведуть в інші підрозділи, або вони вирішили якісь свої соціальні проблеми", - зазначив військових психолог, підкресливши, що переведення - не дуже розповсюджений випадок.
Він вважає, що зупинити масове СЗЧ можна за допомогою загальної мобілізації зі зниженням призовного віку хоча би на три роки. "Мобілізація - мається на увазі, що мотивувати людей", - додав він.
Також потрібно встановити чіткі терміни служби. "Який би він (термін служби, - УНІАН) не був: три роки, п’ять років. Кожен військовослужбовець має знати, коли це все закінчиться", - сказав психолог.
СЗЧ в Україні
Раніше голова Верховного суду Станіслав Кравченко повідомив, що в Україні зростає кількість випадків самовільного залишення частин, дезертирства та невиконання наказів.
За даними Української правди, таких випадків вже десятки тисяч. В Офісі генерального прокурора повідомили журналістам, що цього року зареєстрували вдвічі більше випадків СЗЧ, ніж за аналогічний період 2023 року.