Кожен випадок самовільного залишення частини (СЗЧ), який трапився у Силах оборони, потрібно ретельно розслідувати, щоб чітко з’ясувати причину, чому так сталося, вважає офіцер ЗСУ Вадим Васильчук, який був командиром взводу та заступником комбата, брав участь у звільненні Харківщини у складі 112-ї окремої бригади сил ТРО. Про це він сказав в інтерв’ю Укрінформу.
"Бувають різні дуже причини… Чи люди були не навчені, чи психологічно нестійкі. Відповідно, знову з ними командири не пропрацювали або не знали взагалі психологічний стан своїх солдат, або ті ж самі задачі ставилися, які не є можливі до виконання тими засобами", - припустив військовий.
Він наголосив, що причин може бути дуже багато, і треба в кожній "проводити правильне розслідування, розбиратися, чому відбувся випадок".
"Бо дуже легко сказати трьома буквами, поламати життя військовим. Ну ти ж СЗЧ, все, ти вже "відпрацьований факт". А насправді такі випадки, якщо вони є, вони мають розслідуватися, показово дивитися, де є чия помилка або що було зроблено", - наголосив Васильчук.
І тоді, упевнений він, якщо все "розібрано" - ні в кого не буде питань. Якщо ж підходити поверхнево, то "матимемо повторення просто цієї історії", тому що "поверхневість і призводить до того, що її повторюють, бо не бачать результату змін, не розуміють, а чому мають робити інакше".
Також він оцінив закон, який дозволив повернутися на службу тим, хто вперше пішов у СЗЧ чи дезертирував і проти кого у зв’язку з цим розпочаті кримінальні провадження.
"Дехто серед військових жартує, що це узаконили новий спосіб переведення. І це замість того, щоб унормалізувати процедуру переведення, що нарешті почали зараз в армії, ми отримали фактично такий трошки напівпродукт якийсь, який наче узаконив саме СЗЧ", - сказав офіцер ЗСУ.
Він висловив сподівання, що і законотворці, і командування розберуться в кожній ситуації для того, "щоб чітко розуміти, де це справді кричуща історія саме з самовільним залишенням, особливо дивлячись де: з бойової позиції чи це в ППД".
Також, наголосив Василюк, потрібно унормувати можливість переведення воїнів за власною ініціативою в інші частини, які "почали трошки зараз робитися через електронний реєстр".
Проблема СЗЧ в українському війську: актуальні новини
Як повідомляв УНІАН, наприкінці листопада 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про повернення на службу після першого самовільного залишення частини або дезертирства. Відповідно до нього дія контракту бійців, які добровільно повернулися до місця проходження служби, продовжується. Також їм мають поновити виплати та соціальні пільги.
Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк назвав причини великої кількості випадків СЗЧ військовими. Це - дефіцит зброї, невпевненість у її своєчасній доставці, проблеми в управлінні на середньому чи більш високому рівні, а також складні соціальні відносини.
Військовий аналітик Євген Дикий повідомив, що в нас за цей рік більше СЗЧ, ніж за попередні два. За його словами, СЗЧ 2024 року - це розчаровані люди, яких "дістало ставлення тилу".