
26 квітня 2025 року минає вже 39-та річниця катастрофи на Чорнобильській АЕС. Журналіст The Athletic Річард Саткліфф згадав свій візит до міста Прип'ять, де колись знаходився амбітний футбольний клуб, який у 1986 році планував відкрити новий стадіон.
"Місце найкатастрофічнішої ядерної аварії в історії, можливо, не кожен уявляє собі як місце для відпочинку, але, бувши давно зачарованим старим Східним блоком і особливо епізодом, який, на думку багатьох, прискорив розпад Радянського Союзу, я не міг провести кілька днів у Києві, не здійснивши двогодинну поїздку на північ до кордону з Білоруссю", - розповів кореспондент.
За словами журналіста, така поїздка відбулася ще влітку 2019 року. Тоді він отримав лічильник Гейгера для вимірювання радіації, аби досліджувати місцевість Прип'яті.
Річард нагадав, що Прип'ять покинули люди після вибуху 26 квітня 1986 року, коли було зруйновано один з реакторів, внаслідок чого по всій Європі стався викид радіації.
Кореспондент розповів, що гід провів їх на місце Центрального стадіону, де колись була легкоатлетична доріжка, а його поле наразі вкрите деревами.

"Подальше дослідження місця виявило невелику терасу за 30 метрів від трибуни, а також блок турнікетів заввишки до пояса. Як і трибуна, обидва об'єкти програвали боротьбу з матір'ю-природою. Там же знаходилася друга опора прожектора, горизонтальна, яка вже давно перекинулася на стадіоні "Авангард", одному з багатьох об'єктів по всій Україні, що колись мали назву, синонімічну з республіканським профспілковим спортивним товариством", - зазначив журналіст.
Річард каже, що коли стоїш на останньому ряду трибун, то стає зрозуміло, як було зроблено поле. Тепер воно перетворилося на прямокутник з високих дерев.
"Між полем і бетонною трибуною пролягала широка доріжка, що слугувала біговою доріжкою. Це надавало майданчику овальної форми, характерної для радянських стадіонів тієї епохи, а невелика тераса, яку я досліджував кількома хвилинами раніше, сидячи праворуч від мене, виходила на вулицю. Що стосується невеликих терас, які колись заповнювали дві інші сторони, то вони вже давно зникли під постійно зростаючим листям", - розповів кореспондент.

Спершу журналіст уявив, як місцеві жителі дивилися футбол на цьому стадіоні, проте як виявилося, він мав відкритися лише в травні 1986 року.
"Дивлячись на цей краєвид, було легко уявити, як місцеві жителі дивилися футбол. Оманливо легко, як виявилося, оскільки матчі тут ніколи не проводилися через те, що урочисте відкриття стадіону, виставковий матч проти київського "Динамо", було заплановано на 1 травня 1986 року - через п'ять днів після того, як катастрофа вразила цей куточок України", - підсумував Річард.
Останні новини про Чорнобиль
Раніше експерт назвав головну небезпеку візитів до зони відчуження. За його словами, наразі "сталкерство" на паузі, а востаннє сталкера було затримано приблизно місяць тому.
"Він обійшов пости, мінні поля. Яким чином він це зробив - з’ясовувала вже служба безпеки. Загалом це дуже рідкісні випадки на сьогоднішній день. "Сталкерство" на "паузі", бо справжні сталкери, а не у грі, розуміють небезпеку. Адже є не лише міни - їх можуть прийняти за вороже ДРГ. Тому є дуже-дуже поодинокі випадки "сталкерства". Навіть не кожного місяця", - зауважив він.
Також експерт відповів, коли Чорнобильська зона відчуження стане придатною для життя. Він зазначив, що це може статися лише більш ніж через 20 тисяч років.