Президент України Володимир Зеленський заявив, що найближчим часом молодь віком 18-24 роки почнуть залучати до військової служби, але мова не про мобілізацію, а про службу за контрактом на особливих умовах. Планується, що контракт укладатимуть строком на один рік і, окрім високого грошового забезпечення, він передбачатиме ще низку подальших пільг, наприклад, безоплатну вищу освіту та безвідсотковий кредит на житло… Радше за все, ця ідея йде від наших іноземних партнерів, які все одно не розуміють нашої ситуації. Не розуміють, що у нас насправді достатньо мобілізаційного ресурсі 25-50 років, просто його не можуть нормально залучити. Звідси усі ці розмови про потребу мобілізації молоді.
На мою думку, таке рішення дійсно допоможе трішки збільшити мобілізаційний ресурс. Але радикально це не розв’яже проблему. Тобто, безумовно, це крок у правильному напрямку: один рік служби – це краще, ніж жодного. Та чекати помітного ефекту я би не став.
Адже суть цієї зміни – зробити річні контракти це лише певної, невеличкої категорії військовослужбовців. І все.
Значна кількість людей у цьому віці, хто хотів іти служити, вже пішли. А який відсоток з тих, хто ще не служить (і не хоче служити), ми переконаємо йти на річний контракт? Думаю, невеликий.
Важливо також розуміти, що ця історія може стати предметом деяких заздрощів. Не щодо обіцяних пільг стосовно житла чи освіти (до цього ще дожити треба, та й не треба мати ілюзій, що тотально всі бажають отримати безкоштовну вищу освіту), а стосовно того, що одні служать нескінчену кількість часу, а ці люди можуть послужити лише рік. Однак те, що хтось буде вільним – рік відслужив і пішов собі, а інші такого привілею не мають - це буде здаватися несправедливим.
Чи спробує ворог використати це проти нас? Можливо, але не думаю, що це противнику вдасться. Річ у тім, що коли молоді хлопці приходять служити – це завжди позитив для побратимів.
Що стосується закидів про вплив рішення про залучення молоді до війська на демографію, то у короткостроковій перспективі це дійсно вплине негативно. Але питання: що ми хочемо з цією війною? Якщо хочемо її виграти, то треба її вигравати, тоді й буде позитивний вплив на демографічну ситуацію в Україні. А якщо будемо тягнути, як зараз, то буде колосальний мінусовий демографічний ефект.
І ще один момент. Якщо вже держава звертає увагу на молодь до 24 років, варто також звернути увагу на людей 60+. Існує невелика кількість чоловіків (думаю, що одна-дві бригади можуть набратися), які в такому віці достатньо придатні до служби. У мене особисто є такі знайомі. Вони хотіли воювати, навіть ходили свого часу до Залужного і просилися на фронт, але офіційно їм все ще не дозволяють. Але їх велика перевага – вони вже мають бойовий досвід.
Ігор Луценко, військовослужбовець, співвзасновник Центру підтримки аеророзвідки