На її думку, більше стане населення у центральній Україні / фото УНІАН, Янош Немеш

Станом на середину 2024 року, в Україні мешкало приблизно 30 млн людей. Про це Центру протидії дезінформації розповіла директорка Інституту демографії та соціальних наук імені М.В. Птухи НАН України Елла Лібанова.

Вона також пояснила, яким чином обчислюється кількість людей під час війни.

"Ми намагаємося з’ясувати чисельність населення в кордонах 1991 року – для нас це принциповою. Та окреслити чисельність населення в кордонах території, підконтрольній легітимній українській владі... Але є певні межі нашої похибки, бо ми робимо не перепис, а оцінку. Оцінка робиться переважно за даними трьох провідних українських операторів стільникового  зв'язку – "Київстар", Vodafone та lifecell", - розповіла Лібанова.

Відео дня

Вона додала, що до цих показників "докручуються" люди старшого та наймолодшого віку, які не користуються "мобілками". Фахівчиня зазначає, що це загалом складна методика, але вона  працює.

"От станом на середину минулого року, десь 30 млн в кордонах підконтрольних українській владі начебто є. Ну я так - дуже обережно, плюс-мінус півмільйона точно", - сказала вона.

Також Лібанова зазначила, що в Україні, ймовірно, зміниться принцип розселення. Зокрема, на її думку, більше стане населення у центральній Україні - значно більше, ніж зараз, й це стосуватиметься практично всіх міст. Керівниця інституту вважає:

"Не знаю як селами, тому що, знов-таки, як ми їх будемо відроджувати. Якщо ми збираємося грати у "шароварщину" і розповідати, що тільки в селі український дух зберігається, то це не той шлях, яким треба йти. Треба сучасне село будувати. Я не кажу про багатоквартирні будинки - не про це мова. Безумовно, це мають бути приватні оселі, вони не мають одне до одного тулитися, та має бути присадибна ділянка…  Але там має бути вода, каналізація нормальна, електрика".

Вона акцентувала, що передусім повинні бути асфальтовані дороги, які дадуть можливість людям жити в селі, а працювати, навчатися в місті, інакше "нічого не буде".

За її словами, ще один кластер – метрополіси – Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса та, можливо, це буде Донецьк, і є можливості туди "дотягтися" Запоріжжю, якщо воно зможе вийти з ролі певного супутника Дніпра. Як пояснила Ліберова, метрополіс –  не тільки кількість населення, це ще й функції, які дають можливість здійснювати свій вплив на територію.

На думку керівниці, з Києва треба створювати щось на зразок округу Колумбія (США). Тому що прагнення розвивати окремо, наприклад, Ірпінь, Боярку і Київ, з її погляду, не може реалізуватися з максимальним ефектом. Зокрема, це має бути одна система розселення, надання послуг, збирання податків, розвитку території, публічної інфраструктури тощо. Як додала Лібанова, тоді, можливо, простіше, наприклад, перетворити Бучу на своєрідний медично-рекреаційний хаб. Лібанова пояснила:

"Чому Буча? По-перше, Буча - це своєрідний прапор. Так склалося і не треба ламати стереотипи, які можна використати собі на користь. От є у Бучі такий імідж зараз, його треба використати, це перше. Друге - природні умови. Якщо об'єднати ще з Ірпенем, то зовсім класно. Й річка є, й озера, й ліси… Близькість до Києва, не буде проблем у людей, що працюють… В Києві найти персонал – не проблема" .

Вона додала, що з цієї місцевості є прямий шлях на західний кордон, є аеропорти тощо – на інших територіях України немає таких переваг.  

Демографічна ситуація в Україні

Як писав УНІАН, населення України скорочується протягом десятиліть, а повномасштабне вторгнення РФ ситуацію посилило. Демограф Елла Лібанова вважає, що зараз складно точно спрогнозувати, яка саме чисельність населення буде через 20-25 років. Водночас вона припускає, що до України повернеться третина чи навіть половина біженців. Ключове питання полягає в тому, коли закінчиться війна, а це - невідомо. Можу з упевненістю сказати лише одне: депопуляція неминуча.

Вас також можуть зацікавити новини: