Де подивитися штрафи ТЦК / колаж УНІАН, фото УНІАН (Олексій Іванов), ua.depositphotos.com

В Україні триває мобілізація придатних за станом здоров'я людей, а всі військовозобов'язані (тобто чоловіки віком 18-60 років і жінки-медики) мають виконувати правила військового обліку. У разі порушення громадянин може отримати штраф або навіть втратити майно.

Ми детально розібралися, які штрафи за неявку до ТЦК та інші порушення можуть бути нараховані у 2025 році, і як перевірити їхню наявність самостійно.

За що можуть нарахувати штрафи від ТЦК у 2025 році

Обов'язки громадян, за невиконання яких їм загрожує штраф, зазначені в постанові Кабміну №1487. Військовозобов'язані чоловіки і жінки зобов'язані перебувати на військовому обліку, повідомляти ТЦК про переїзд, працевлаштування та зміну сімейного статусу, прибувати центр комплектування за викликом.

Відео дня

Таким чином, штрафи можуть нарахувати за:

  • не оновлення даних (якщо їх не можна отримати з державних реєстрів);
  • не постановку на військовий облік (зокрема й жінок-медиків та юнаків віком 17 років);
  • псування або втрату військово-облікових документів;
  • відмову від проходження ВЛК;
  • не повідомлення ТЦК про переїзд, працевлаштування та інші зміни особистих даних;
  • неявку за повісткою (при цьому рекомендований лист із повісткою вважається врученим, навіть якщо призовник його не отримував особисто).

Штрафи за неявку за повісткою нараховують навіть у тому разі, якщо особа, яка їх отримала, має відстрочку від мобілізації або інвалідність. Розмір штрафів за неявку в ТЦК залежить від статусу особи, якій вони нараховуються:

  • від 17 000 до 25 500 гривень - для громадян;
  • від 34 000 до 59 000 гривень - для посадових і юридичних осіб.

Якщо не сплатити суму одразу, то штраф потрапляє до виконавчої служби і подвоюється.

Як дізнатися, чи є штрафи / колаж УНІАН, фото УНІАН, ua.depositphotos.com

Важливо пам'ятати: сплата штрафу не звільняє громадянина від виконання своїх обов'язків. А якщо ігнорувати і не виплачувати штрафи, то ухилянту можуть заблокувати банківські рахунки для примусового вилучення грошей. За суми штрафу 160 000 гривень і більше порушникам загрожує конфіскація житла.

А якщо проігнорувати бойову повістку, яка видається після проходження ВВК, то адміністративна відповідальність змінюється на кримінальну. Такого ухилянта можуть посадити на строк до 5 років.

Як перевірити себе на штрафи

ТЦК може виписувати штраф заочно, не повідомляючи самого призовника. При цьому в інтересах громадянина сплатити порушення якнайшвидше, поки сума не подвоїлася.

Є кілька способів перевірити штрафи на своє ім'я:

  • Opendatabot. Можна дізнатися, чи відкрито на вас виконавчу справу, якщо ввести ПІБ і дату народження у відповідному полі. Функція платна і коштує 99 гривень.
  • Дія. Побачити несплачені штрафи можна в розділі "Послуги" - "Вчинення заходів щодо штрафів за порушення правил військового обліку".
  • Єдиний реєстр боржників. Тут також потрібно вводити особисті дані, проте функція безкоштовна.

Сплатити штраф можна через онлайн-додатки банку за реквізитами, зазначеними постанові, або в касі банківського відділення.

Вас також можуть зацікавити новини: