Фото СБУ

Служба безпеки України (СБУ) звернулася до Господарського суду м. Києва з позовом про визнання недійсними низки договорів купівлі-продажу спецдозволів на користування надрами. Спочатку цими дозволами були кар'єри з групи "Юнігран" росіянина Ігоря Наумця, контроль над якою в обхід санкцій отримав броварський бізнесмен Сергій Шапран.

Як передає obozrevatel.com з посиланням на джерела Nadra.Info, зустрічні позовні заяви СБУ подані у справах, які вже розглядає суд. Виданню стало відомо про щонайменше про два такі позови СБУ:

  • у справі про відчуження спецдозволу Малинського камнедробильного заводу (МКДЗ);
  • у справі про спецдозволи Пинязевицького кар'єру.

СБУ просить скасувати договори купівлі-продажу "як правочини, які було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави та суспільства". Крім цього, у Службі вважають за доцільне стягнути в дохід держави сплачену ціну спецдозволів за кожною угодою, йдеться в повідомленні.

Відео дня

Джерела припускають, що аналогічний позов буде подано і у справі Коростенського кар'єру. Проте подробиць не надають.

Раніше МКДЗ, Коростенський та Пинязевицький кар'єри входили до бізнес-імперії Наумця "Юнігран". Бізнесмен із російським паспортом перебуває під санкціями РНБО з 2023 р. Усі родовища перебувають у Житомирській області.

У 2023-2024 роках видобувна діяльність цих компаній блокувалася у санкційному порядку. Однак після сумніву з точки зору закону виведення спецдозволів з-під санкцій РНБО у 2024 р. права користування надрами були продані в ТОВ "Новел Пром" Марка Трабулсі, а потім Малинській та Коростенській добувним компаніям Сергія Шапрана.

Цікаво, що останні відчуження спецдозвіл сталися на тлі судових заборон. За це двічі штрафували посадових осіб Держгеонадр – у листопаді-2024 та січні-2025.

Цю схему до найдрібніших подробиць розкрили розслідувачі проекту "Схеми". Розслідування виявило, що Шапран разом з менеджером компаній Наумця Володимиром Соцьковим створили три нові фірми – "Юні Сервіс", "Юні Люкс" та "Юні Стоун Плент", які через посередницькі компанії "Мартен Локс" та "Енкрос" за заниженими цінами придбали активи "Юніграна". Загалом Шапран контролює понад 20 компаній, діяльність яких варіюється від деревообробки до фінансування.

Як повідомляв OBOZ.UA, тим часом Київський апеляційний суд продовжує приймати рішення на користь Шапрана. Судді вже зняли арешт з активів "Юніграна", а тепер затягують процеси, на яких мають бути ухвалені важливі для захисту інтересів держави рішення.

Також журналісти дізналися, як підсанкційний "Юнігран" продовжує працювати, незважаючи на санкції та скандали, під контролем нового тіньового власника. Фірми з орбіти Шапрана за рік, оминаючи санкції, реалізували продукції на понад пів мільярда гривень, серед їхніх клієнтів були навіть комунальні підприємства.