У понеділок, 3 лютого, президент США Дональд Трамп заявив, що хоче запропонувати Україні обміняти рідкісноземельні метали на допомогу. В Офісі президента України сказали, що такий пункт є в "плані перемоги" Володимира Зеленського, а український лідер вже обговорював це питання із Трампом восени 2024 року.
УНІАН зібрав ключову інформацію про те, що таке рідкісноземельні метали, у яких галузях вони можуть використовуватися, чому вони так цікавлять Трампа та де саме в Україні знаходяться.
Використання рідкісноземельних металів
Рідкісноземельні метали (далі – РЗМ) – це група з 17 хімічних елементів, до яких належать лантаноїди (лантан, церій, празеодим тощо), а також скандій і ітрій. Попри назву, ці метали не є дуже рідкісними. Але їх видобуток та очищення є доволі складним і дороговартісним процесом. До того ж, поклади цих ресурсів є не в кожній країні.
Такі метали широко використовуються у різних галузях – від виробництва електроніки (смартфонів, ноутбуків), електромобілів і навіть космічних технологій до створення оборонних систем (радарів, лазерів). Ці метали мають унікальні фізико-хімічні властивості, і замінити їх іншими матеріалами неможливо.
Рідкісноземельні метали в Україні
Україна багата на корисні копалини. За оцінкою видання Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягала до $15 трлн. Зазначалося, що понад 70% загальної суми припадають на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.
Крім того, українські родовища літію є одними з найбільших в Європі. Вони оцінюються у 500 000 тонн. Літій – один із ключових компонентів для виробництва різної продукції – від смартфонів до винищувачів.
За 1990-ті роки в Україні було розвідано низку перспективних рідкіснометалічних родовищ берилію, цирконію, літію, танталу, ніобію та ін. Також виявлені нові типи комплексних руд, що містять скандій, ванадій, ґалій та ін.
Кілька років тому Dixi Group опублікувала мапу, яка показала, де знаходяться родовища рідкісних та рідкісноземельних металів в Україні:
Видобуток рідкісноземельних металів: світові лідери
На сьогодні світовим лідером у видобутку та переробці рідкісноземельних металів є Китай. Він забезпечує понад 60% світового видобутку та майже 85% світової переробки цих стратегічних ресурсів.
Також до топу світових лідерів входять США. Країна видобуває приблизно 12–15% світового обсягу, але залежить від Китаю в переробці (до 2020 року 80% американських руд переробляли в Китаї). Австралія ж забезпечує близько 7% світового видобутку.
Чому США могли зацікавитися ресурсами України
Є кілька факторів, якими можна пояснити зацікавленість американського президента Дональда Трампа українськими рідкісноземельними металами. По-перше, США намагаються зменшити свою критичну залежність від китайського імпорту РЗМ. Нагадаємо, що ці метали широко використовуються у виробництві електроніки.
По-друге, важливим аспектом може бути те, що Україна має доволі значні поклади РЗМ. Українські родовища потенційно можуть забезпечити частину глобального попиту.
Крім того, РЗМ критично важливі для виробництва зброї, дронів, ракетних систем і електронних компонентів, що важливо як для США, так і для України у контексті війни, яку розвʼязала Росія.