Податок на нерухомість с 1 травня 2025 / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Податок на нерухомість - це певна сума грошей, яку повинен заплатити будь-який власник землі, ділянки, будівлі житлового та нежитлового типу. Подібна практика діє більш ніж у 130 країнах світу, в Україні теж. Адвокат, керівник податкової практики ЮК "RIYAKO&PARTNERS" Тімонов Андрій пояснив, хто має оплачувати податок, а хто звільнений від нього.

Хто повинен сплатити податок на нерухомість в Україні - роз'яснення 

За словами експерта, в Україні платниками податку на нерухомість є всі власники нерухомості - це можуть бути або фізичні особи, які є громадянами нашої країни, або нерезиденти, а також юридичні особи, які володіють житловою нерухомістю чи тією, яка використовується з метою отримання прибутку під час господарської діяльності.

Податок на нерухомість в Україні має свою відсоткову ставку, яка зараз становить 1.5% від мінімальної зарплати за кожний квадратний метр, але у кожному регіоні за рішенням територіальної громади вона может бути змінена. Така відсоткова ставка може бути і нульовою, і меншою за 1.5%, якщо влада ухвалить таке рішення, але не може бути більшою. 

Відео дня

Хто не платить податок на нерухомість в Україні

Тімонов пояснив, хто звільняється від сплати податку на нерухомість. Зокрема, власник нерухомості не повинен платити податок, якщо квартира має площу менш як 60 квадратних метрів. Щодо будинків пільгова площа встановлена у розмірі 120 квадратних метрів. Таким чином людина має сплачувати податок лише за будинок, площа якого перевищуватиме 120 квадратів.

Якщо говорити про звичайних громадян України, які мають власне житло, то для них є певні пільги - сплачувати податок потрібно лише за ту нерухомість, до прикладу, квартиру, площа якої перевищує 60 квадратних метрів, якщо справа стосується квартири. 

Також є категорії власників житла, які фактично звільнені від сплати податку на нерухомість, зокрема, йдеться про:

  • Дітей-сиріт.
  • Дітей, які позбавлені батьківського піклування.
  • Суб’єктів малого та середнього бізнесу, що ведуть діяльність у тимчасових спорудах, наприклад, це можуть бути МАФи.
  • Об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям (виховують п’ять та більше дітей).

Також за словами адвоката, для мешканців Харкова податкова ставка зменшена до нуля. Це військові нововведення - у зв’язку з тим, що ведуться активні бойові дії, міська влада скористалась своїм правом на це. Відповідно до рішення сесії Харківської міської ради від 3 грудня 2024 року, був продовжений термін дії мораторію на нарахування місцевих податків на перший квартал 2025 року. Чи буде продовження й надалі – поки невідомо.

Юрист наводить приклад з практики на прикладі міста Харкова. Каже, що бувають ситуації, коли податкова, нажаль, забуває про те, що місцева влада прийняла рішення про надання пільги щодо сплати податку, виносить повне рішення.Тому деякі категорії платників фактично мають рішення, яке підлягає скасуванню. Тоді, продовжує експерт, щоб його "списати", люди мають звертатися до податкової із заявою, повідомляти про помилкове нарахування.

Перелік категорій осіб, які можуть не платити податок на нерухомість, досить об’ємний. З ним можна ознайомитись у статті 266 Податкового кодексу. Звільнені від сплати податку на нерухомість можуть бути конкретні особи за рішенням місцевої влади. Тімонов посилається на пункт 2 частину 4 статті 266. В ньому зазначено, що податок, який сплачується на відповідній території для фізичних осіб, визначається, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. Для цього особам потрібно подати відповідну заяву, а рішення щодо того, задовольнити її чи ні, ухвалюватиметься на сесії.

Крім того, за словами адвоката, найбільш актуальне на сьогодні - це те, що податок на нерухомість у воєнний час не сплачується до закінчення війни, якщо житлова або комерційна нерухомість знаходиться на тимчасово окупованій території та на тій, де ведуться активні бойові дії. Така норма діє з 1 січня 2023 року, і вказана у 69 статті Податкового кодексу. Також не підлягає нарахуванню та сплаті податку на нерухомість пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій майно.

Варто також розуміти, що в Україні не існує зараз та ніколи не було мораторію на оплату податку на нерухомість, а на час війни запроваджено лише можливість скористатися пільгою. Сам зміст слова "мораторій" передбачає неможливість нарахування податку, а зараз в Україні така можливість є.

Який податок сплачують з нерухомості власники двох квартир

Тімонов каже, що якщо людина має у власності дві квартири, загальна площа яких становить менш як 60 квадратних метрів, тоді їй не потрібно буде сплачувати податок на нерухомість. Якщо ж, наприклад, у людини одна квартира 40 квадратних метрів, а інша - 50, тоді ситуація інша. У такому разі загальна площа нерухомості становить 90 квадратів, з яких 60 квадратних метрів - це пільга, яка застосовується, а за 30 буде нараховано податок. У тому разі, якщо у людини є і квартира, і будинок, то пільгова площа встановлена у розмірі 180 квадратних метрів.

Як дізнатися свій податок на нерухомість в Україні та куди його сплачувати

Адвокат запевняє, що податкова зобов’язана нарахувати людині податок на нерухомість і направити їй податкове повідомлення-рішення, а людина зобов’язана сплатити вказану у документі суму. 

Суму податку можна розрахувати самостійно. Для цього потрібно з’ясувати свою відсоткову ставку податку (можна, зокрема, зателефонувати за номерами, вказаними на сайті Податкової служби) і провести розрахунок за формулою. Формула для розрахунку податку на нерухомість проста - якщо у регіоні відсоткова ставка 1,5%, то потрібно 8 тисяч помножити на 1,5% і таким чином ви отримаєте вартість одного квадратного метра. Цю суму потрібно помножити на кількість квадратних метрів, за які потрібно сплатити податок.

Якщо не знаєте, куди платити податок на нерухомість, подивіться на повідомлення-рішення від податкової. Там вказано реквізити, за якими можна сплатити податок. Особа має сплатити податок упродовж 60 днів з моменту отримання повідомлення. Оплату можна провести через будь-яку платіжну систему, через онлайн-банкінг або касу банку.

довідка
Андрій Тімонов
Андрій Тімонов
Адвокат з більш ніж десятирічним стажем роботи, радник юридичної компанії RIYAKO & PARTNERS.

Андрій Тимонов - адвокат з більш ніж десятирічним стажем роботи, радник юридичної компанії RIYAKO & PARTNERS.

Основна спеціалізація - податкове право, консультування бізнесу з питань податкового планування та оптимізації оподаткування господарської діяльності, захист інтересів у спорах з податковими органами і в кримінальних справах пов'язаних з податковими злочинами.

Освіта:

  • 2004-2009 ХНУ ім. В.Н. Каразіна, спеціальність «Правознавство», кваліфікація «Спеціаліст в області права»;
  • 2008-2011 НТУ ХПІ, спеціальність «Облік і аудит», кваліфікація «Економіст-аналітик».

С 2008 року займав посади юриста ТОВ «Телерадіокомпанія «Регіон», старшого державного податкового інспектора, завідувача сектору інформаційно-аналітичного забезпечення та звітності в Державній податковій інспекції Дзержинського району міста Харкова, начальника юридичного відділу в Державній податковій інспекції Московського району міста Харкова, заступника начальника відділу правового супроводу планових перевірок управління правової роботи Головного управління Державної фіскальної служби України в Харківській області, завідувача юридичного сектору Орджонікідзевської ОДПІ УКРІНФОРМ в Запорізькій області, головного податкового інспектора відділу адміністрування ПДВ Східної ОДПІ УКРІНФОРМ в Харківській області, головного податкового інспектора юридичного відділу Харківського управління Офісу великих платників УКРІНФОРМ України. З січня 2019 веде приватну адвокатську практику. 

Має колосальний досвід роботи з питань захисту клієнтів від незаконних і необґрунтованих претензій податкових органів.

Крім активної наукової діяльності, Андрій систематично консультує галузеві асоціації та виступає у якості спікера на профільних масових заходах. Неодноразово захищав інтереси суб'єктів господарювання в судах, в суперечках з податковими органами щодо скасування податкових повідомлень-рішень, відмови в реєстрації податкових накладних, позбавлення статусу платника ПДВ та єдиного податку, відмови в реєстрації таблиці платника ПДВ.

Здійснює консультування бізнесу з питань правильного податкового планування з метою мінімізації ризиків блокування діяльності підприємства шляхом включення до списку «ризикових» та оптимізації податкового навантаження на підприємство.

Має членство в Національній асоціація адвокатів України, є головою Відділення АПУ в Харківській області.

Вас також можуть зацікавити новини: