Експерт відповів, яка демографічна ситуація в Україні / фото facebook.com/olenazelenska.official

Демографічна ситуація в Україні погана, але під час війни вона не може бути доброю, оскільки скорочується народжуваність і підвищується смертність. А ще на демографію впливають шалені міграційні потоки – як всередині країни, так і за кордон.

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

"За нашою оцінкою, на початок 2022-го в кордонах України 1991 року було 42 мільйони осіб. На початок 2025-го – десь 34 мільйони. Це включаючи Крим, ОРДЛО і захоплені території. Зараз ми розпочали роботу з нових підрахунків і невдовзі скоригуємо оцінки", - уточнив Гладун.

Відео дня

За прогнозами демографів, зараз чоловіки в Україні живуть в середньому 60 років. Зниження тривалості їхнього життя – природний процес під час війни, оскільки на фронті в основному гинуть чоловіки.

У доковідний період (2019 рік), чоловіки в середньому жили 67 років, це на 15-17 років менше, ніж в країнах ЄС. Середня тривалість життя українок тоді була 77 років, це на 10 років менше ніж в Західній Європі. COVID-19 зменшив середній вік українців на рік-півтора. А через війну тривалість життя українок могла скоротитись ще на 3-5 років.

"Річ у тім, що ми не маємо необхідної демографічної інформації, тому точно не можемо вирахувати. Державна служба статистики відповідно до законів, ухвалених в 2022 році, не оприлюднює інформацію про померлих. Міністерство юстиції України надає загальні дані про народжуваність і смертність, але цього нам недостатньо, щоб точно вирахувати тривалість життя", - пояснив демограф.

Демографічна криза в Україні - останні новини

Раніше директорка Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова заявила, що Україна втратила мільйони жінок, а згодом може втрати і їхніх чоловіків.

Лібанова зауважила, що війна посилила демографічні проблеми, але не створила їх. Адже Україна переживала тривожний демографічний спад ще до 2014 року. Частково - через еміграцію, але значною мірою - через істотне зниження рівня народжуваності.

На думку експерта, з кількох мільйонів біженців, які виїхали з України після початку повномасштабного вторгнення Росії, повернеться лише 30%.

Крім того, Лібанова попередила, що після війни в Україні буде старіюче населення та брак робочої сили. За її словами, причиною цього також є те, що багато українців за кордоном бояться того, що після повернення додому люди не будуть доброзичливими щодо них.

Вас також можуть зацікавити новини: