Фахівці Українського Міжнародного Інституту Відновлення (УМІВ) провели огляд Костелу Святого Миколая після ракетного удару: визначені першочергові протиаварійні роботи.
Про це повідомив голова УМІВ Віталій Молочко. У 2023-2024 роках фахівці УМІВ проводили детальне обстеження технічного стану фасадів та покрівлі будівлі, особливу увагу було приділено декоративним елементам фасадів. Нажаль, події, що відбулись 20 грудня мали суттєвий вплив на стан пам'ятки. Був майже повністю зруйнований вітраж головного фасаду, стан елементів фасаду значно погіршився.
Фахівці УМІВ оперативно зафіксували всі пошкодження, склали акт огляду та дефектний акт. На основі отриманих даних було сформовано перелік першочергових протиаварійних робіт, які необхідно виконати для забезпечення безпеки та збереження цієї унікальної архітектурної пам’ятки.
Експерти визначили перелік першочергових протиаварійних робіт:
1. Всі пошкоджені елементи фасаду потребують додаткової фіксації, елементи, що повністю втратили свою цілісність мають бути демонтовані, відповідно замарковані та зберігатись для можливості подальшого відновлення на наступних етапах ремонтно-реставраційних робіт.
2. Виконання ремонту бетонних елементів фасадного декору (доповнення вивалів) на горизонтальних та похилих площинах, з метою унеможливлення замокання та подальшої корозії елементів армування;
3. Ремонт та ін’єктування волосяних тріщин на горизонтальних та похилих площинах фасадних елементів;
4. В місцях де неможливо виконати фіксацію аварійних елементів декору та в місцях деструктованих елементів фасадних скульптур виконати захисні навіси або встановити "уловлюючі" сітки для забезпечення безпечного перебування відвідувачів та обслуговуючий персонал костелу, та перехожих.
5. Відновлення та частковий ремонт втрачених металевих елементів покриття даху веж головного фасаду;
6. Відновлення та частковий ремонт втрачених і пошкоджених елементів керамічного покриття основної частини будівлі;
7. Ремонт та підсилення додатковими елементами дерев’яних конструкцій покрівлі веж головного фасаду;
8. Встановлення тимчасових світлопрозорих конструкцій пошкоджених вітражів та вікон головного фасаду костелу. Всі пошкоджені елементи центрального вітражу мають бути ретельно замарковані та збережені для подальших досліджень та відновлення.
Загальна вартість першочергових робіт оцінюється в 30 мільйонів гривень.
Фахівці УМІВ наголошують, що протиаварійні роботи — лише перший етап у довготривалому процесі порятунку Костелу Святого Миколая. Зв словами Віталія Молочка, пам’ятка потребує комплексної реставрації, яка враховуватиме як технічні, так і мистецькі аспекти. Для цього вже сформована експертна група, яка займатиметься науково-дослідними роботами та розробкою проекту реставрації.
20 грудня 2024 року унаслідок ракетного удару Росії по Києву постраждала одна з визначних пам’яток столиці — Костел Святого Миколая, що є пам’яткою архітектури національного значення. Потужна вибухова хвиля від падіння ракети "Кинджал" завдала значних пошкоджень фасаду, вітражам, даховим конструкціям і декоративним елементам.